BOTA

Berlin: Nëntë të vdekur …

Të paktën 9 persona humbën jetën kur një kamion u vërsul drejt një tregu krishtlindjesh në kryeqytetin gjerman të Berlinit. Policia vendase tha se mbi 50 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur në incidentin që po konsiderohet si një sulm terrorist nga autoritetet, të cilat dhanë alarmin për këtë. …

Lexo më shumë

Arrestohet Steinmetz, njëri nga pronarët e “Feronikelit

Miliarderi izraelit Beny Steinmetz, njëri ndër pronarët e “Feronikelit” në Drenas, është arrestuar sot nga policia e Izraelit për shkak të korrupsionit që përfshin dhjetëra miliona dollarë. Feronikeli, minierë në Kosovë, është në pronësi të “Benny Steinmetz Group Resources Ltd”(BSG) dhe “International Mineral Resources” (IMR), pronë e Alexander Mashkevich, një …

Lexo më shumë

Lagarde shpallet fajtore por nuk dënohet

lagarde

Një gjykatë e lartë në Francë e ka shpallur fajtore shefen e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde, për neglizhencë rreth një pagese të madhe për një biznismen derisa ka qenë ministre e financave në Francë. Në vendimin e shpallur më 19 dhjetor, Gjykata për Drejtësi e republikës franceze ka vendosur …

Lexo më shumë

Arabia Saudite i ekzekuton 150 civilë

Arabia Saudite do t’i ketë ekzekutuar të paktën 150 njerëz deri në fund të vitit 2016, për vitin e dytë më radhë, sipas organizatës për të drejtat e njeriut “Reprieve UK”. Rreth 47 nga ta ishin gjykuar në Gjykatën e Specializuar Penale në Mbretërinë e Arabisë Saudite, sipas kësaj organizate, …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!