BOTA

Ribashkimi i Qipros duket i mundshëm

Në Gjenevë ka nisur një përpjekje e re për çështjen e Qipros. Por çështja thelbësore, ribashkimi, është ende e hapur. Çështja thelbësore e ribashkimit është ende e pazgjidhur. Por jo vetëm kjo. Sipas planeve të deritanishme të enjten (12.01) kryetarët e grupeve popullore në Qipro Nikos Anastasiadis dhe Mustafa Akinci …

Lexo më shumë

Maroku ndalon shitjen e perçeve

Në Marok është ndaluar prodhimi dhe shitja e burkave, perçes që mbulon gjithçka përveç syve. Ndalimi është urdhëruar nga ministria e brendshme që detyron tregtarët dhe prodhuesit, rrobaqepësit dhe fabrikat e veshjeve, të ndërpresin prodhimin dhe shitjen e saj. Kush nuk respekton urdhrin rrezikon konfiskimin e mallit dhe mbylljen e …

Lexo më shumë

DW: Që Gjermania të mbetet Gjermani

Qeveria e landit të Bavarisë do të vendosë të martën për një koncept që synon të ndikojë politikën ndaj refugjatëve në Gjermani. Kryeministri bavarez Horst Seehofer e ka formuluar personalisht “qarkoren” me titull “Që Gjermania të mbetet Gjermani”, gjë që gazeta “Münchner Merkur” e quan si një proces mjaft të …

Lexo më shumë

Vdes ish-presidenti i Gjermanisë

Ish-presidenti gjerman, Roman Herzog, ka vdekur sot në moshën 82-vjeçare. Roman Herzog ishte president i Gjermanisë gjatë viteve ’90, pas rënies së Murit të Berlinit, i cili njashtu njihej si “avokat i fuqishëm i reformave ekonomike të viteve ’90”, njofton Reuters. Herzog ishte anëtar konservator i Bashkimit Demokratik. Ai ka …

Lexo më shumë