Ballina / BOTA (page 28)

BOTA

A është e përgjegjshme Merkel për shëndetin?

angela merkel

Bashkë me Merkelin në karriga të bardha mbi qilimin e kuq, ishte ulur edhe kryeministrja e Danimarkës, derisa bëheshin nderimet ushtarake jashtë ndërtesës së kancelarisë në Berlin Gjendja shëndetësore e ka detyruar kancelaren gjermane, Angela Merkel, që të ndryshojë protokollin. Ajo ka qëndruar e ulur derisa janë intonuar himnet shtetërore …

Lexo më shumë

Skencëtarja amerikane e vrarë në Kretë

kreta

Amerikania Suzanne Eaton, 60 vjeçe, me profesion biologe, është gjendur e vrarë në një shpellë në ishullin e Kretës, deklaruan autoritetet greke, pas kryerjes së autopsisë ligjore Eaton ndodhej në ishull për të marrë pjesë në një konferencë shkencore në Akademinë Ortodokse të Kretës dhe kishte humbur gjurmët që prej …

Lexo më shumë

Prapë dridhet Merkel

Anthony Reney, Angela merkel

E kaplojnë dridhjet për herë të tretë Kancelarja gjermane Angela Merkel është parë sot duke u dridhur gjatë takimit me kryeministrin finlandez Antti Rinne, që është hera e tretë e dridhjeve gjatë muajve të kaluar. Trupi i Merkelit dridhej ndërsa qëndroi me Rinne gjatë nderimeve ushtarake në mbërritjen e tij. …

Lexo më shumë

Nuk mund të pilotojnë pa gjuhën angleze

pilotet, zvicra

Rreth 130 pilotë në Zvicër kanë pasur telashe, sepse nuk e dinin gjuhën angleze Një rregullore e re hyri në fuqi më 20 qershor duke deklaruar se të gjithë pilotët që ngriten ose ulen në aeroportet zvicerane, të monitoruara nga “Skyguide” duhet t’u komunikojnë kontrollorëve të trafikut ajror ekskluzivisht në …

Lexo më shumë

Prishtina më e shtrejt se Berlini

transporti publik, prishtina, berlini

Propozimi në Berlin, 1 € bileta ditore e transportit publik Biletat vjetore të transportit publik për Berlinin duhet të kushtojnë 365 euro sikurse në kryeqytetin austriak, Vjenë, sipas kryetarit Michael Müller “Unë dua të ndjek hapin për të qenë në gjendje të ofroj një biletë vjetore për transportin publik lokal …

Lexo më shumë

Sot zgjedhjet e parakohshme në Greqi

greqi, shtetesia

Qytetarët grekë sot do të votojnë për ta zgjedhur përbërjen e re të parlamentit. Opozita e qendrës së djathtë pritet ta sfidojë seriozisht qeverinë majtiste. Partia “Demokracia e Re” e Kyriakos Mitsotakisit po shpreson që t’i japë fund pushtetit të kryeministrit grek, Alexis Tsipras, dhe partisë së tij, “Syriza”. Tsipras …

Lexo më shumë