BOTA

Protesta kundër Trumpit president

Washington: Duke mbajtur pankartat me mbishkrime “Le të triumfojë liria” dhe “Lirojeni Palestinën”, protestuesit po brohorasin për barazi kundër presidentit të 45-të të SHBA-ve, Donald Trump. Shumë prej tyre janë vendosur edhe pranë vendit ku do të mbahet ceremonia e inaugurimit, me veshje ngjyrë portokalli që ngjasojnë në të burgosurit …

Lexo më shumë

Amnesty International kritikon BE-në

Shkruan: Küstner, Kai Shtetet e BE-së duhet ta luftojnë terrorizimin, por ato duhet ta bëjnë këtë “në mënyrë legale dhe të përshtatshme” – thekson organizata “Amnesty International”. Sipas mendimit të aktivistëve për të drejtat e njeriut në luftë kundër terrorizmit shtetet e BE-së po largohen nga parimi “ne duhet të …

Lexo më shumë

Obama, optimist për të ardhmen

obama

Presidenti Barack Obama thotë se është optimist për të ardhmen e Amerikës, por se ka edhe shqetësime se ndasitë mund të gërryejnë vlerat themelore të vendit. Gjatë konferencës së fundit për shtyp zoti Obama foli edhe rreth bisedave të tij me Presidentin e zgjedhur Donald Trump. Në seancën e tij …

Lexo më shumë