Ballina / BOTA (page 278)

BOTA

Takohen Obama e Trump

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka filluar tranzicioni nga administrata e Presidentit amerikan Barack Obama tek pasardhësi i tij Donald Trump. Barack Obama e presidenti i sapozgjedhur amerikan, Donald Trump janë takuar të enjtën në zyrën ovale të Shtëpisë së Bardhë në Washington, procedurë kjo e zakonshme në periudhën …

Lexo më shumë

ShBA: Protestat kundër Donald Trumpit

Turma protestuesish parakaluan qyteteve gjithandej Shteteve të Bashkuara për të protestuar kundër fitores së papritur të republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të së martës, duke e dënuar retorikën e tij kundërthënëse gjatë fushatës mbi emigrantët, myslimanët dhe grupet tjera. Në New York, mijëra protestues mbushën rrugët në Manhattan derisa …

Lexo më shumë

Trumpi tronditi bursat

Tregjet financiare reagojnë me minus pas lajmeve se Donald Trumpi kryeson në votime. Tregjet financiare reaguar sot herët në mëngjes (09.11) me shqetësim nervozitet ndaj rrjedhës së zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kandidati republikan Donald Trump duket se ka mundësi reale për të arritur në Shtëpinë e Bardhë, edhe pse shumica …

Lexo më shumë