Ballina / BOTA (page 271)

BOTA

2016 – Vit i dëbimit masiv nga Gjermania

Autoritetet gjermane kanë ashpërsuar këtë vit politikën ndaj refugjatëve. Nga njëra anë kthime masive të emigrantëve pa të drejtë qëndrimi, e nga ana tjetër mospranim në kufi. Rreth 55.000 vetë janë kthyer këtë vit në vendin e tyre me mbështetje të Gjermanisë, njofton gazeta gjermane, “Süddeutsche Zeitung” bazuar në të …

Lexo më shumë

Dhurata për Merkelin vë policinë në lëvizje

Për të shprehur mirënjohjen ndaj Gjermanisë tre refugjatë menduan t”i dhuronin diçka kancelares, Angela Merkel. Por shkaktuan një aksion policor. Ata ishin tre refugjatë të ardhur në Gjermani që qëndronin në Naunheim. Për të shprehur mirënjohjen ndaj Gjermanisë atyre u erdhi ndërmend një ide: T’i dhuronin diçka kancelares gjermane, Angela …

Lexo më shumë

Viktimat e skllavërisë moderne në Britani, arrestohen 97 persona

Ilustrim

Lufta kundër skllavërisë moderne në Britani ka mbërritur deri tek sallonet e bukurisë. 300 të tillë, të specializuar sidomos për shërbimin manikyr dhe pedikyr, janë bastisur nga oficerët e emigracionit. Operacioni “Magnify” përfundoi me 97 të arrestuar, shumica nga Vietnami për shkelje të ligjeve në fuqi. Shënjestra kanë qenë pikërisht …

Lexo më shumë