Ballina / BOTA (page 269)

BOTA

I ftohti mbërthen SHBA

Që nga dhjetori i vitit 2013, në Shtetet e Bashkuara këtë e kanë cilësuar si dimrin më të acartë. Dëbora e madhe dhe temperaturat e akullta kryesisht në pjesën qendrore dhe perëndimore të vendit  kanë reduktuar masivisht lëvizjet e njerëzve. Rrugët kanë ngrirë, shumë shkolla janë mbyllur po ashtu edhe …

Lexo më shumë

Senati heton “ndërhyrjen e Rusisë” në mbështetje të Trumpit

Udhëheqësi i shumicës republikane në Senatin e Shteteve të Bashkuara, Mitch McConnell, tha se Kongresi do të hetojë vlerësimin e CIA-s se Qeveria e Rusisë ka përdorur hakerët kompjuterikë për t’i ndihmuar presidentit të zgjedhur, Donald Trump, të fitojë zgjedhjet. Njoftimi vjen në kohën e debateve intensive midis politikë-bërësve amerikanë, …

Lexo më shumë

BE dhe Kuba nënshkruan marrëveshje “historike

Bashkimi Evropian dhe Kuba kanë nënshkruar një marrëveshje për normalizimin e lidhjeve pas disa dekadash të marrëdhënieve të ftohta si pasojë e shqetësimeve evropiane për të drejtat e njeriut. I ashtuquajturi “marrëveshja për dialog politik dhe bashkëpunim” është nënshkruar më 12 dhjetor nga ministri i jashtëm i Kubës, Bruno Rodriguez …

Lexo më shumë