Ballina / BOTA (page 266)

BOTA

Itali, kryeministri Matteo Renzi njofton dorëheqjen

Italianët i thanë jo reformave kushtetuese të propozuara nga kryeministri Matteo Renzi, të cilat parashikonin forcimin e kompetencave të kryeministrit, që sipas përkrahësve do t’i sillnin qëndrueshmëri politike Italisë. Propozimi përfshinte shkurtimin e pushtetit të Senatit, duke pakësuar numrin e senatorëve nga 315 në 100, si dhe zvogëlimin e pushtetit …

Lexo më shumë

Finlandë: Vritet e para e komunës Imatra dhe dy gazetarë

Snajperisti 23 vjeçar ka vrarë të shtunën mbrëma Kryetaren e qytetit Imatra në Finlandë, Tiina Wilen-Jappinen dhe dy gazetare. Lajmin e ka konfirmuar , zëdhënësja e Policisë, Heli Jamsen-Turkki said. Sipas saj vrasësi është arrestuar pa i rrezistuar forcat e sigurisë. Shkaqet e vrasjeve nuk dihen. Imatra ka 28,000 banorë dhe ndodhet …

Lexo më shumë