BOTA

Avokatët përballen me pyetje të vështira nga gjykata për urdhrin e Trumpit

Shkruan: Artan Haraqija / REL Gjykatësit e apelit të SHBA-së kanë bërë pyetje të vështira rreth urdhrit të presidentit amerikan, Donald Trump për ndalimin e imigrimit gjatë seancës kur Departamenti i Drejtësisë ka prezantuar argumentet pse urdhri duhet të rikthehet në funksion. Avokatët e Departamentit të Drejtësisë kanë kërkuar rikthimin …

Lexo më shumë

Senati pritet të miratojë Jeff Sessions si Prokuror i Përgjithshëm

Senati pritet të votojë të mërkurën në mbrëmje për të miratuar senatorin Jeff Sessions si Prokurorin e Përgjithshëm të SHBA-së. Republikanët kontrollojnë Senatin dhe kanë nevojë vetëm për një shumicë të thjeshtë për të miratuar të emëruarin e presidentit Donald Trump për prokuror të përgjithshëm. Sessions është përballur me kundërshtimin …

Lexo më shumë

Bullgaria kërkon akses në Schengen

Presidenti bullgar Rumen Radev ka deklaruar se vendi i tij ka nevojë për akses në sistemin informativ të Schengen, për të përforcuar më tej mbrojtjen e kufijve të Bashkimit Europian. Gjatë një vizite në Berlin, Radev i ka thënë presidentit gjerman Joachim Gauck se Bullgaria beson në mbështetjen gjermane për …

Lexo më shumë