BOTA

Zviceranët i thonë po lehtësimit të rregullave për marrjen e nënshtetësisë

Sot, qytetarët në Zvicër kanë votuar për t’i lehtësuar rregullat e rrepta të marrjes së nënshtetësisë zvicerane, duke ua bërë shumë më të lehtë emigrantëve të gjeneratës së tretë marrjen e nënshtetësisë zvicerane. Të qenit i lindur në Zvicër nuk ta garanton nënshtetësinë. Banorët jo-zviceranë duket patjetër të presin 12 …

Lexo më shumë

Frank-Walter Steinmeier është zgjedhur president i ri i Gjermanisë

Asambleja Parlamentare e Gjermanisë sot e ka zgjedhur ish-ministrin e jashtëm, Frank-Walter Steinmeier, për president të ri të këtij vendi. Në seancën speciale, për zotin Steinmeier votuan 931 prej 1,260 anëtarëve të Asamblesë Parlamentare, e cila përbëhet prej 630 ligjvënësve të Dhomës së Ulët të Parlamentit dhe po aq përfaqësuesve …

Lexo më shumë

Hetime ndaj Le Pen

Ka nisur një hetim kundër liderit radikal-djathtist të Frontit Kombëtar nw Francw, Jean-Marie Le Pen për shkak të racizmit. “Dje kundër meje është nisur një hetim. Dëgjoni pra, sepse kam përdorur fjalën pjekje”, ka shkruar Le Pen në llogarinë e tij në Twitter. Le Pen në vitin 2014 në një …

Lexo më shumë

Juncker: Dyshoj tek uniteti i BE-së

juncker

Jean-Claude Juncker shprehu dyshimet e tij, nëse vendet e BE-së do të jenë të afta të mbajnë një front të përbashkët gjatë negociatave për “Brexit”. Në një intervistë për radion gjermane “Deutschlandfunk”, presidenti i Komisionit Europian tha se britanikët dinë shumë mirë si të përballen me këtë çështje, ndërsa 27 …

Lexo më shumë