BOTA

Trump i mbyll telefonin kryeministrit australian

Presidenti amerikan Donald Trump i ka mbyllur telefonin kryeministrit australian, Malcolm Turnbull, i zemëruar, siç raportohet, për shkak të një marrëveshjeje për sistemimin e refugjatëve.  Incidenti ka ndodhur gjatë fundjavës, por është raportuar tani nga mediat e mëdha amerikane. Pakti i vulosur me administratën Obama parashikon dërgimin në Amerikë të …

Lexo më shumë

Brexit, një rrugë pa kthim…

Britania e Madhe hyri në rrugën pa kthim; shkëputjen nga Brukseli. Dhoma e Përfaqësuesve kaloi me 498 vota pro dhe 114 kundër ligjin që mandaton Theresa May-n për të nisur negociatat e largimit nga Bashkimi Europian. Ligji mori mbështetjen edhe nga laburistët, megjithëse disa prej tyre dolën nga rreshti dhe …

Lexo më shumë