Ballina / BOTA (page 252)

BOTA

Merkel-Hollande: Europa, në rrezik nga populizmi

Aksi franko-gjerman rishfaqet sërish me apelin e përbashkët të kancelares Angela Merkel dhe presidentit Francois Hollande për unitet përballë kërcënimeve në rritje, si populizmi që po merr hov anekënd Europës, apo sinjalet amerikane të braktisjes së tregtisë së lirë. Merkel dukej e shqetësuar sidomos nga zhvillimet e fundit në Shtetet …

Lexo më shumë

Britania dhe lidhjet me BE-në

Britania do të vazhdojë të përmbushë detyrimet e saj ndaj Bashkimit Evropian, ndërsa punon për të forcuar lidhjet tregtare me partnerët e saj botërorë, tha ministri britanik i financave, Philip Hammond. Zoti Hammond i bëri komentet sot në Bruksel, ku janë mbledhur ministrat e financave të BE-së për takimet e …

Lexo më shumë

Berlini dhe kriza e fundit në Ballkan

Si i sheh Gjermania tensionet e fundit në Ballkan, autokracinë në Serbi dhe perspektivën evropiane? Për këto çëshjte flasin tre deputetë gjermanë. Brexit, kriza ekonomike, Trumpi… ka shumë probleme me të cilat aktualisht merret Komisioni i Bundestag-ut për Politikën e Jashtme. E megjithatë të mërkurën (26.01) ai gjeti kohë të …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!