BOTA

Bullgaria kërkon akses në Schengen

Presidenti bullgar Rumen Radev ka deklaruar se vendi i tij ka nevojë për akses në sistemin informativ të Schengen, për të përforcuar më tej mbrojtjen e kufijve të Bashkimit Europian. Gjatë një vizite në Berlin, Radev i ka thënë presidentit gjerman Joachim Gauck se Bullgaria beson në mbështetjen gjermane për …

Lexo më shumë

Tërmeti godet sërish Turqinë

stambolli

Një tërmet me magnitudë 5,2 ballësh sipas shkallës Rihter, tronditi provincën perëndimore të Çanakalasë sot herët në mëngjes, bëri të ditur Drejtoria për Katastrofat dhe Menaxhimin e Emergjencave (AFAD). Ende nuk ka raporte për dëme pasi tërmeti nën detin Egje goditi provincën bregdetare, në thellësi prej 6,6 kilometrash. Ky është …

Lexo më shumë

Trump do të takohet me krerët e NATO

Gjatë një bisede telefonike me kreun e NATO-s, Jens Stoltenberg Presidenti Donald Trump ra dakord të marrë pjesë në muajin maj në një takim të udhëheqësve të Aleancës. Sipas deklaratës së Shtëpisë së Bardhë, gjatë bisedës u fol edhe për konfliktin separatist në Ukrainë. Deklarata thotë se Presidenti Trump dhe …

Lexo më shumë