BOTA

Ischinger: Ne kemi shumë pyetje …

Wolfgang Ischinger, drejtuesi i Konferencës së Sigurisë, flet qartë. Ai shqetësohet në sfondin e politikës së presidentit të SHBA-së, Trump. Atë e preokupon pyetja, nëse kërcënon një konflikt mes SHBA-së dhe BE-së? Wolfgang Ischinger shtroi pyetjen, që aktualisht e shtrojnë shumë vetë: a do të ndjekë presidenti Donald Trump traditën …

Lexo më shumë

Merkel takohet në Mynih me Mike Pence

Merkel kërkon forcim të bashkëpunimit ndërkombëtar. Në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih, Angela Merkel u takua me zëvendëspresidentin amerikan, Mike Pence, ku u bisedua për konfliktin në Siri dhe Ukrainë. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, e cila merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih kërkon në konferencë (15-17.02) …

Lexo më shumë

Spanjë, princesha lirohet nga akuzat

Princesha e Spanjës Kristina, motra 51-vjeçare e mbretit Felipe dhe e gjashta ne linjën e trashëgimisë se fronit, është liruar nga akuzat per shmangie te taksave. Megjithatë, bashkëshorti i saj, Inaki Urdangarin, është dënuar me 6 vjet e tre muaj burg nga Gjykata e Majorkës. Ai akuzohej se kishte përdorur …

Lexo më shumë

Pence, Mattis dhe Kelly, marrin pjesë në konferencën e sigurisë

Në konferencën e sigurisë në Munih të Gjermanisë, pos liderëve botërorë, diplomatëve dhe zyrtarëve të mbrojtjes, për të parën herë do të marrin pjesë edhe zyrtarë të lartë të administratës së presidentit amerikan, Donald Trump. Zëvendëspresidenti, Mike Pence, sekretari i mbrojtjes, James Mattis dhe sekretari i sigurisë së brendshme, John …

Lexo më shumë

Merkel: “I qëndroj deklaratës”

“Spiunim mes miqsh, kjo nuk shkon aspak”, tha dikur kancelarja Merkel mbi aferën e spiunazhit të NSA-së amerikane në Gjermani. Edhe pas daljes së saj para komisionit hetimor nuk kuptohet mirë besueshmëria e deklaratës. Angela Merkel, dëshmitarja e fundit në komisionin hetimor për aferën e përgjimit të agjencisë amerikane të …

Lexo më shumë

Blair nuk dorëzohet, fushatë anti-Brexit

Negociatat për “divorcin” mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian pritet të nisin brenda pak javësh, por në Londër zërat kundër “Brexit” bëhen gjithnjë e më të lartë. Njëri prej tyre është edhe ish-kryeministri  britanik i një dekade, Tony Blair. Blair ka qenë kundër Brexit para se të ndërmerrej referendumi, …

Lexo më shumë