BOTA

SHBA: Si dhe kush e shpall luftën

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara do të votojë këtë javë mbi legjislacionin që synon parandalimin e një angazhimi të forcave amerikane me ato të Iranit derisa Kongresi të japë miratimin. Votimi pason vrasjen e gjeneralit iranian Qassem Soleimani me urdhër të Presidenti Donald Trump javën e kaluar, duke …

Lexo më shumë

Zoran Milanoviç – president i ri i Kroacisë

Kandidati i Socialdemokratëve kroat, Zoran Milanoviç, do të jetë president i ri i Kroacisë. Kur janë numëruar pothuajse të gjitha votat e hedhura në zgjedhjet e së dielës, Zoran Milanoviç ka fituar 52.7 për qind, duke lënë prapa presidenten e deritashme, Kolinda Grabar-Kitaroviç, nga partia konservatore Bashkimi Demokratik Kroat, me …

Lexo më shumë

Indonezi: Përmbytjet shuajnë 53 jetë

Dhjetëra mijëra indonezianë vazhdojnë ta kenë të pamundur kthimin në shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve të fuqishme që goditën rajonin e kryeqytetit Jakarta. Agjensia që menaxhon rastet e fatkeqësive në Indonezi tha të shtunën se numri i të vdekurve kishte mbërritur në 53 dhe se një person rezulton …

Lexo më shumë

Ngjarjet që shënuan vitin 2019

Gjatë vitit 2019 kanë ndodhur shumë ngjarje, të cilat do të mbahen mend dhe do të shkruhen në histori. Gazeta greke newsbomb.gr ka sjellë në rikujtesë ngjarjet më të rëndësishme, ku mes tyre është edhe tërmeti vdekjeprurës në Shqipëri. 10 janar: Kriza presidenciale në Venezuelë- Kriza presidenciale e Venezuelës shpërtheu …

Lexo më shumë