Ballina / BOTA (page 2)

BOTA

OKB pa asnjë cent

un,okb, antonio guterres, usa, shba

Fondet e siguruara shkojnë për pagesat e punëve, përfshirë politikën, çështjet ekonomike dhe sociale dhe komunikimet Kombet e Bashkuara mund të mos kenë para të mjaftueshme për të paguar stafin muajin e ardhshëm nëse vendet anëtare nuk paguajnë detyrimet, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres. “Këtë …

Lexo më shumë

Çmimi Nobel për Kimi ndahet për punën në bateritë rimbushëse

Profesorët, John Goodenough, Stanley Whittingham dhe Akira Yoshino janë shpërblyer me Çmimin Nobel për Kimi këtë vit. Ata kanë fituar këtë çmim për “zhvillimin e baterive rimbushëse”. Përgjatë punës së tyre, shkencëtarët është thënë se ata kanë krijuar kushte për krijim të baterive që hasen në përditshmëri. Bateritë rimbushëse janë …

Lexo më shumë

NYT: Zyrtarët perëndimorë besojnë se një njësi ruse është përgjegjëse për sulmet në Evropë

Zyrtarë perëndimorë të sigurisë kanë identifikuar një njësi ruse të inteligjencës, që ka tentuar të kryejë vrasje dhe operacione destabilizuese në shtete të huaja, ka raportuar e përditshmja The New York Times. Gazeta ka raportuar se ndonëse zyrtarët kanë identifikuar këtë njësi në muajt e fundit, ata besojnë se ka …

Lexo më shumë

Turqia sulmon kurdët në Siri (VIDEO)

Aviacioni turk ka sulmuar një bazë të Forcave Demokratike Kurde Siriane në provincën Siriane të Hasaka, njoftoi televizioni Majadin. Aeroplanët turq sulmuan selinë e forcave kurde në periferinë e El Maliki, në provincën e Hasaka në veri-lindje të Sirisë, raporton televizioni. Looks like the #Turkish army (#TSK) is ready to …

Lexo më shumë