BOTA

Në Davos të Zvicrës ka filluar Forumi i 50-të Ekonomik Botëror, Kosovën e përfaqëson Presidenti

Në Davos të Zvicrës ka filluar Forumi i 50-të Ekonomik Botëror (WEF) në të cilin po të marrin pjesë rreth 3 mijë biznesmenë, politikanë, akademikë dhe përfaqësues të institucioneve të shoqërisë civile. Samiti i këtij viti i Forumit Ekonomik Botëror ku marrin pjesë politikanët më me ndikim të botës dhe …

Lexo më shumë

Tërmeti 6.4 ballësh godet Kinën

Një tërmet i fuqisë 6.4 ballë sipas shkallës Rihter goditi sot provincën Xinjiang të Kinës të dielën, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare. Tërmeti ndodhi rreth 100 km në lindje të Kashgarit në perëndimin e largët të Kinës, në një thellësi prej rreth 10 km, raporton Reuters. Nuk raportohet për dëme materiale …

Lexo më shumë

Senatorët amerikanë bënë betimin se do të gjykojnë në mënyrë të paanshme Presidentin Trump

Gjyqi për shkarkimin e mundshëm të Presidentit amerikan, Donald Trump filloi të enjten me një sërë procedurash ceremoniale që përgatisin terrenin për argumentat hapëse në fillim të javës së ardhshme. Është vetëm hera e tretë në historinë amerikane që senatorët do të gjykojnë një president amerikan dhe do të përcaktojnë …

Lexo më shumë

ShBA: Demokratët përballen në debatin e fundit presidencial

Debati i shtatë mes kandidatëve demokratë për president u zhvillua të martën në qytetin Demojn (Des Moines) të shtetit Ajova (Iowa). Kandidatët u pyetën për një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë veprimet ushtarake amerikane në Iran, kujdesin shëndetësor dhe politikën e jashtme. Komente nga të shtatë kandidatët Ish-nënpresidenti Joe Biden, …

Lexo më shumë