BOTA

Iran: Gjendet kutia e zezë e aeroplanit të rrëzuar me mbi 170 pasagjerë në te

Autoritetet e Iranit kanë gjetur kutitë e zezë të aeroplanit ukrainas të pasagjerëve që u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga kryeqyteti Teheran. Midis viktimave ishin 82 iranianë, 63 kanadezë, 11 ukrainas përfshirë nëntë pjesëtarët e ekuipazhit, pastaj 10 suedezë, katër afganë, tre britanikë dhe tre gjermanë, tha Ministri i Jashtëm …

Lexo më shumë

BE paralajmëron Londrën: Duhet kompromis

Presidentja e Komisionit Evropian paralajmëroi të mërkurën Britaninë se nuk do të ketë “qasje të cilësisë më të lartë” në tregun e Bashkimit Evropian pas shkëputjes, nëse nuk bën disa lëshime të mëdha. Në një mesazh miqësor, por të sinqertë drejtuar Londrës, Ursula von der Leyen tha që negocimi i …

Lexo më shumë

SHBA: Si dhe kush e shpall luftën

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara do të votojë këtë javë mbi legjislacionin që synon parandalimin e një angazhimi të forcave amerikane me ato të Iranit derisa Kongresi të japë miratimin. Votimi pason vrasjen e gjeneralit iranian Qassem Soleimani me urdhër të Presidenti Donald Trump javën e kaluar, duke …

Lexo më shumë

Zoran Milanoviç – president i ri i Kroacisë

Kandidati i Socialdemokratëve kroat, Zoran Milanoviç, do të jetë president i ri i Kroacisë. Kur janë numëruar pothuajse të gjitha votat e hedhura në zgjedhjet e së dielës, Zoran Milanoviç ka fituar 52.7 për qind, duke lënë prapa presidenten e deritashme, Kolinda Grabar-Kitaroviç, nga partia konservatore Bashkimi Demokratik Kroat, me …

Lexo më shumë