BOTA

Rusia hapur kundër Albin Kurtit

Ministria e Jashtme e Rusisë e ka quajtur gjest manipulues, vendimin e Qeverisë së Kosovës për heqjen e tarifës 100% dhe vendosjen e parimit të reciprocitetit ndaj mallrave të Serbisë. “Autoritetet në Prishtinë vazhdojnë të manipulojnë me temën e heqjes së tarifës doganore 100% ndaj mallrave që vijnë nga Serbia …

Lexo më shumë

Drejtori i OBSH-së: Nuk mjaftojnë vetëm maskat kundër koronavirusit

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të hënën se vetëm maskat nuk janë zgjidhja kundër pandemisë së COVID-19, pasi që po aq e rëndësishme është edhe larja e duarëve dhe distanca sociale. “Nuk ka përgjigje binare, nuk ka asnjë zgjidhje-mrekulli. Vetëm maskat nuk mund …

Lexo më shumë

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson vendoset nën kujdesin intenziv

boris johnson, britania e madhe, brexit, europa

Pas përkeqësimit të gjendjes nga koronavirusi, Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson (55) vendoset nën kujdesin intenziv, raporton agjensia e lahmeve Reuters. Johnson ishte vendosur dje në trajtim hospitalor, meqë gjendja e tij nuk po pëmirësohej. Ndryshe, Johnson ishte thuaja se kryeministri i vetëm i një shteti evropian që …

Lexo më shumë

OKB-ja bën thirrje për rritje të kujdesit ndaj migrantëve

emigrantet

Migrantëve pa dokumente, azilkërkuesve dhe viktimave të trafikimit në gjithë botën, duhet t’iu sigurohet qasje në kujdes shëndetësor dhe mirëqenie – pavarësisht statusit të tyre ligjor – për t’i mbrojtur ata nga pandemia me koronavirus, kanë thënë dy ekspertë të Kombeve të Bashkuara të hënën. Migrantët që punojnë në sektorë …

Lexo më shumë

“Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën”

Shkruan: James Pardew   Cili interes i mundshëm amerikan realizohet përmes diplomacisë së vazhdueshme të administratës Trump, e cila është duke e destabilizuar Kosovën, shtetin e vogël dhe të brishtë pro-amerikan të Ballkanit, gjatë një pandemie globale? Dhe, përse ekipi e Trumpit e bën këtë, kur ishte SHBA-ja ajo që …

Lexo më shumë