Ballina / BOTA (page 10)

BOTA

Merkel Erdoganit: Tërhiqu nga Siria, po ngjallet ISIS-i

Gjatë një telefonate kancelarja gjermane Angela Merkel i ka kërkuar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan të ndërpresë menjëherë operacionin ushtarak të Turqisë në Siri. Sipas referimeve të një zëdhënëseje të qeverisë gjermane, kancelarja Merkel ka thënë se pavarësisht interesave legjitime të sigurisë që ka Turqia, ky operacion po kërcënon zhvendosjen …

Lexo më shumë

Opozita hungareze shpreson të fitojë zgjedhjet në Budapest

Qytetarët në Hungari po votojnë në zgjedhjet lokale, teksa politikanët opozitarë po tentojnë që sfidojnë pushtetin e kryeministrit nacionalist, Viktor Orban, duke tentuar që të fitojnë në kryeqytet, Budapest. Pavarësisht se vijnë nga sprektre të ndryshme politike, shumë parti opozitare kanë bashkuar forcat për të garuar kundër partisë së krahut …

Lexo më shumë

Eurodeputetët dezinformohen zyrtarisht

ep today, europe, Mariya Gabriel , brukses. kremlin

EP Today boton rreth 25 artikuj në ditë dhe është një “platformë lobimi, e prezantuar si një gazetë serioze, që synon të ketë si audiencë vendimmarrësit e BE-së” Task forca BE-së përgjegjëse për dezinformimin ka zbuluar se një “revistë e cila pretendon se është për Parlamentin Europian”,  gjysmën e artikujve  …

Lexo më shumë

OKB pa asnjë cent

un,okb, antonio guterres, usa, shba

Fondet e siguruara shkojnë për pagesat e punëve, përfshirë politikën, çështjet ekonomike dhe sociale dhe komunikimet Kombet e Bashkuara mund të mos kenë para të mjaftueshme për të paguar stafin muajin e ardhshëm nëse vendet anëtare nuk paguajnë detyrimet, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres. “Këtë …

Lexo më shumë