BOTA

Tërmeti 6.4 ballësh godet Kinën

Një tërmet i fuqisë 6.4 ballë sipas shkallës Rihter goditi sot provincën Xinjiang të Kinës të dielën, njoftoi Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare. Tërmeti ndodhi rreth 100 km në lindje të Kashgarit në perëndimin e largët të Kinës, në një thellësi prej rreth 10 km, raporton Reuters. Nuk raportohet për dëme materiale …

Lexo më shumë

Senatorët amerikanë bënë betimin se do të gjykojnë në mënyrë të paanshme Presidentin Trump

Gjyqi për shkarkimin e mundshëm të Presidentit amerikan, Donald Trump filloi të enjten me një sërë procedurash ceremoniale që përgatisin terrenin për argumentat hapëse në fillim të javës së ardhshme. Është vetëm hera e tretë në historinë amerikane që senatorët do të gjykojnë një president amerikan dhe do të përcaktojnë …

Lexo më shumë

ShBA: Demokratët përballen në debatin e fundit presidencial

Debati i shtatë mes kandidatëve demokratë për president u zhvillua të martën në qytetin Demojn (Des Moines) të shtetit Ajova (Iowa). Kandidatët u pyetën për një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë veprimet ushtarake amerikane në Iran, kujdesin shëndetësor dhe politikën e jashtme. Komente nga të shtatë kandidatët Ish-nënpresidenti Joe Biden, …

Lexo më shumë

Iran: Gjendet kutia e zezë e aeroplanit të rrëzuar me mbi 170 pasagjerë në te

Autoritetet e Iranit kanë gjetur kutitë e zezë të aeroplanit ukrainas të pasagjerëve që u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga kryeqyteti Teheran. Midis viktimave ishin 82 iranianë, 63 kanadezë, 11 ukrainas përfshirë nëntë pjesëtarët e ekuipazhit, pastaj 10 suedezë, katër afganë, tre britanikë dhe tre gjermanë, tha Ministri i Jashtëm …

Lexo më shumë