BOTA – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Mon, 14 Oct 2019 07:43:38 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore https://infoglobi.com/shba-terheqin-te-gjitha-trupat-e-mbetura-nga-siria-veriore/ https://infoglobi.com/shba-terheqin-te-gjitha-trupat-e-mbetura-nga-siria-veriore/#respond Mon, 14 Oct 2019 07:42:42 +0000 https://infoglobi.com/?p=156814 SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore

Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i zgjuar … ndryshe nga e kaluara” për të mos u përfshirë në luftimet e nisura nga sulmi i Turqisë kundër aleatëve për një kohë të gjatë të Amerikës, luftëtarëve …

The post SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shba-terheqin-te-gjitha-trupat-e-mbetura-nga-siria-veriore/feed/ 0
Merkel Erdoganit: Tërhiqu nga Siria, po ngjallet ISIS-i https://infoglobi.com/merkel-erdoganit-terhiqu-nga-siria-po-ngjallet-isis-i/ https://infoglobi.com/merkel-erdoganit-terhiqu-nga-siria-po-ngjallet-isis-i/#respond Sun, 13 Oct 2019 20:40:12 +0000 https://infoglobi.com/?p=156496 Merkel Erdoganit: Tërhiqu nga Siria, po ngjallet ISIS-i

Gjatë një telefonate kancelarja gjermane Angela Merkel i ka kërkuar presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan të ndërpresë menjëherë operacionin ushtarak të Turqisë në Siri. Sipas referimeve të një zëdhënëseje të qeverisë gjermane, kancelarja Merkel ka thënë se pavarësisht interesave legjitime të sigurisë që ka Turqia, ky operacion po kërcënon zhvendosjen në masë të madhe të …

The post Merkel Erdoganit: Tërhiqu nga Siria, po ngjallet ISIS-i appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/merkel-erdoganit-terhiqu-nga-siria-po-ngjallet-isis-i/feed/ 0
Shkon në 23 numri i viktimave të tajfunit në Japoni https://infoglobi.com/shkon-ne-23-numri-i-viktimave-te-tajfunit-ne-japoni/ https://infoglobi.com/shkon-ne-23-numri-i-viktimave-te-tajfunit-ne-japoni/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:24:19 +0000 https://infoglobi.com/?p=156402 Shkon në 23 numri i viktimave të tajfunit në Japoni

Japonia ka dërguar mijëra ushtarë dhe punëtorë të ekipeve të shpëtimit për t’i shpëtuar banorët e bllokuar nga vërshimet e shkaktuara nga njëri nga tajfunet më të fuqishme që e ka goditur këtë vend në dekadat e fundit. “Tajfuni i madh ka shkaktuar dëme shumë të mëdha në pjesën lindore të Japonisë”, tha zëdhënësi qeveritar, …

The post Shkon në 23 numri i viktimave të tajfunit në Japoni appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shkon-ne-23-numri-i-viktimave-te-tajfunit-ne-japoni/feed/ 0
Mattis paralajmëron se IS-i mund të “ringjallet” https://infoglobi.com/mattis-paralajmeron-se-is-i-mund-te-ringjallet/ https://infoglobi.com/mattis-paralajmeron-se-is-i-mund-te-ringjallet/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:08:18 +0000 https://infoglobi.com/?p=156382 Mattis paralajmëron se IS-i mund të “ringjallet”

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” pas vendimit të Trumpit për të tërhequr trupat nga verilindja e Sirisë. “Ne duhet të vazhdojmë të vazhdojmë presionin ndaj IS-it në mënyrë …

The post Mattis paralajmëron se IS-i mund të “ringjallet” appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mattis-paralajmeron-se-is-i-mund-te-ringjallet/feed/ 0
Opozita hungareze shpreson të fitojë zgjedhjet në Budapest https://infoglobi.com/opozita-hungareze-shpreson-te-fitoje-zgjedhjet-ne-budapest/ https://infoglobi.com/opozita-hungareze-shpreson-te-fitoje-zgjedhjet-ne-budapest/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:06:17 +0000 https://infoglobi.com/?p=156378 Opozita hungareze shpreson të fitojë zgjedhjet në Budapest

Qytetarët në Hungari po votojnë në zgjedhjet lokale, teksa politikanët opozitarë po tentojnë që sfidojnë pushtetin e kryeministrit nacionalist, Viktor Orban, duke tentuar që të fitojnë në kryeqytet, Budapest. Pavarësisht se vijnë nga sprektre të ndryshme politike, shumë parti opozitare kanë bashkuar forcat për të garuar kundër partisë së krahut të djathtë Fidesz, të kryeministrit …

The post Opozita hungareze shpreson të fitojë zgjedhjet në Budapest appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/opozita-hungareze-shpreson-te-fitoje-zgjedhjet-ne-budapest/feed/ 0
Xi bëhet presidenti i parë kinez që pas dy dekadash viziton Nepalin https://infoglobi.com/xi-behet-presidenti-i-pare-kinez-qe-pas-dy-dekadash-viziton-nepalin/ https://infoglobi.com/xi-behet-presidenti-i-pare-kinez-qe-pas-dy-dekadash-viziton-nepalin/#respond Sun, 13 Oct 2019 13:04:43 +0000 https://infoglobi.com/?p=156374 Xi bëhet presidenti i parë kinez që pas dy dekadash viziton Nepalin

Xi Jinping arriti sot në Nepal, duke u bërë kështu presidenti i parë i Kinës i cili viziton këtë shtet, pas më shumë se dy dekada. Xi u mirëprit nga presidenti i Nepalit, Bidhaya Devi Bhandari dhe kryeministri K.P. Sharma Oli në aeroportin në Katmandu. Lidhjet ekonomike dhe një traktat i ekstradimit pritet të jenë …

The post Xi bëhet presidenti i parë kinez që pas dy dekadash viziton Nepalin appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/xi-behet-presidenti-i-pare-kinez-qe-pas-dy-dekadash-viziton-nepalin/feed/ 0
Pamje tmerri: Shembet hoteli gjigant në SHBA (VIDEO) https://infoglobi.com/pamje-tmerri-shembet-hoteli-gjigant-ne-shba-video/ https://infoglobi.com/pamje-tmerri-shembet-hoteli-gjigant-ne-shba-video/#respond Sun, 13 Oct 2019 06:50:54 +0000 https://infoglobi.com/?p=156178 Pamje tmerri: Shembet hoteli gjigant në SHBA (VIDEO)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në SHBA, teksa ndërsa e hotelit “Hard Rock”, në qendër të Nju Orleansit, është shembur, duke plagosur disa persona. Mediet botërore kanë publikuar pamjet e tmerrshme të shembjes së hotelit gjigant, ndërsa shihet momenti kur njerëzit vrapojnë të tmerruar. Hoteli po i nënshtrohej disa punimeve për t’u modifikuar …

The post Pamje tmerri: Shembet hoteli gjigant në SHBA (VIDEO) appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/pamje-tmerri-shembet-hoteli-gjigant-ne-shba-video/feed/ 0
Kundërpërgjigjet Gjermania: S’ka armë për Turqinë https://infoglobi.com/kunderpergjigjet-gjermania-ska-arme-per-turqine/ https://infoglobi.com/kunderpergjigjet-gjermania-ska-arme-per-turqine/#respond Sun, 13 Oct 2019 06:42:17 +0000 https://infoglobi.com/?p=156174 Kundërpërgjigjet Gjermania: S’ka armë për Turqinë

Gjermania ka ndaluar eksportet e armëve në Turqi. Kjo masë vjen si kundërpërgjigje ndaj ofensivës që Ankaraja ka nisur kundër Njësive kurde të Mbrojtjes së Popullit (YPG) në verilindje të Sirisë, tha sot një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme gjermane. Turqia ka nisur një operacion ushtarak në Siri, disa ditë pasi Shtetet e Bashkuara tërhoqën …

The post Kundërpërgjigjet Gjermania: S’ka armë për Turqinë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kunderpergjigjet-gjermania-ska-arme-per-turqine/feed/ 0
Shitej 9000 euro një leje qëndrimi për person https://infoglobi.com/shitej-9000-euro-nje-leje-qendrimi-per-person/ https://infoglobi.com/shitej-9000-euro-nje-leje-qendrimi-per-person/#respond Fri, 11 Oct 2019 08:32:16 +0000 https://infoglobi.com/?p=155140 Shitej 9000 euro një leje qëndrimi për person

Zyrtari austriak përveç 29 kosovarëve, ju shiste leje qendrimi edhe 7 shtetas të Serbisë, 6 të Maqedonisë, 2 të Bosnjës, një nga Kroacia, një nga Ukraina dhe një nga Moldavia Në Gjykatën e Landit Wiener Neustadt ka filluar të mërkurën një proces i madh gjyqësor me 51 persona të akuzar. I akuzuari kryesor është një …

The post Shitej 9000 euro një leje qëndrimi për person appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shitej-9000-euro-nje-leje-qendrimi-per-person/feed/ 0
Eurodeputetët dezinformohen zyrtarisht https://infoglobi.com/eurodeputete-dezinofrmohen-zyrtarisht/ https://infoglobi.com/eurodeputete-dezinofrmohen-zyrtarisht/#respond Fri, 11 Oct 2019 08:12:47 +0000 https://infoglobi.com/?p=155136 Eurodeputetët dezinformohen zyrtarisht

EP Today boton rreth 25 artikuj në ditë dhe është një “platformë lobimi, e prezantuar si një gazetë serioze, që synon të ketë si audiencë vendimmarrësit e BE-së” Task forca BE-së përgjegjëse për dezinformimin ka zbuluar se një “revistë e cila pretendon se është për Parlamentin Europian”,  gjysmën e artikujve  i kopjon drejt e nga …

The post Eurodeputetët dezinformohen zyrtarisht appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/eurodeputete-dezinofrmohen-zyrtarisht/feed/ 0