BEIJING, CHINA - AUGUST 27: Usain Bolt of Jamaica celebrates after winning gold in the Men's 200 metres final during day six of the 15th IAAF World Athletics Championships Beijing 2015 at Beijing National Stadium on August 27, 2015 in Beijing, China. (Photo by Christian Petersen/Getty Images for IAAF)

Bolt: 2017 është sezoni im i fundit, dua të përfitoj

Ylli botëror i atletikes, Usain Bolt, shpreson të përfitojë në 2017, që do të jetë viti i tij i fundit në kompeticione, “pa shumë stres”, deklaroi ai për gazetën xhamajkane The Gleaner.

“Do të jetë sezoni im i fundit dhe për ketë dua të përfitoj”, theksoi sprinteri xhamajkan.

“Kemi bërë shumë gjatë dhjete vjetëve, ky do të ketë sezoni im i fundit. Prioriteti im do të jetë përsëri 100 metershi”, deklaroi kampioni olimpik.

30-vjeçari, mbajtës i rekordit botëror në 100 m (9.58) dhe 200 m (19.19) ka riperseritur disa herë së në 2017, do ta mbylle me Botërorin e Londrës (5-13 gusht), për t’i dhënë fund karrierës impresionante, gjatë të cilës ka fituar 11 tituj botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.