BLOGU – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Wed, 25 Sep 2019 14:23:28 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Mbi 600 mijë persona kërkojnë ndihmën e Qeverisë https://infoglobi.com/mbi-600-mije-persona-kerkojne-ndihmen-e-qeverise/ https://infoglobi.com/mbi-600-mije-persona-kerkojne-ndihmen-e-qeverise/#respond Wed, 25 Sep 2019 14:15:26 +0000 https://infoglobi.com/?p=152867 Mbi 600 mijë persona kërkojnë ndihmën e Qeverisë

Kryeministri Boris Johnson  kolapsi i Thomas Cook pagesat milionëshe të shefave Kryeministri Boris Johnson vuri në pikëpyetje pagën e lartë të shefave të kompanive turistike, pas falimentimit të Thomas Cook,  që la mijëra britanikë pa kthyer mbrapsht nga pushimet.   Mbi 600,000 persona kërkojnë ndihmën e Qeverisë dhe firmave të sigurimit, që të kthehen nga vende …

The post Mbi 600 mijë persona kërkojnë ndihmën e Qeverisë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/mbi-600-mije-persona-kerkojne-ndihmen-e-qeverise/feed/ 0
Terrorizmi: Dhuna si një formë e komunikimit politik https://infoglobi.com/terrorizmi-dhuna-si-nje-forme-e-komunikimit-politik/ https://infoglobi.com/terrorizmi-dhuna-si-nje-forme-e-komunikimit-politik/#respond Sun, 25 Aug 2019 05:57:49 +0000 https://infoglobi.com/?p=148884 Terrorizmi: Dhuna si një formë e komunikimit politik

Nga Mats Fridlund Çfarë është ajo, që e bën të dikë të etiketohet terrorist? Aktet e fundit të dhunës spektakolare, si bombat postare, dërguar kritikëve amerikanë anti-Trump, apo vrasjet masive të kanadezit Alek Minasian, tregojnë një hetizimin të madh në mesin e mediave, politikanëve dhe autoriteteve, për të etiketuar disa akte të dhunshme, të motivuara …

The post Terrorizmi: Dhuna si një formë e komunikimit politik appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/terrorizmi-dhuna-si-nje-forme-e-komunikimit-politik/feed/ 0
Akuzohet për ngacmime seksuale e refuzojnë operat https://infoglobi.com/akuzohet-per-ngacmime-seksuale-e-refuzojne-operat/ https://infoglobi.com/akuzohet-per-ngacmime-seksuale-e-refuzojne-operat/#respond Wed, 14 Aug 2019 06:52:21 +0000 https://infoglobi.com/?p=147920 Akuzohet për ngacmime seksuale e refuzojnë operat

Ndaj yllit të operës Placido Domingo janë ngritur akuza për ngacmime seksuale ndaj grave gjatë dekadave Tetë këngëtare dhe një valltare pretendojnë se janë ngacmuar seksualisht nga tenori spanjoll, i cili vlerësohet si një nga këngëtarët më të mëdhenj operistikë të të gjitha kohërave, në fund të viteve të ’80-ta, sipas agjencisë së lajmeve “Associated …

The post Akuzohet për ngacmime seksuale e refuzojnë operat appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/akuzohet-per-ngacmime-seksuale-e-refuzojne-operat/feed/ 0
Lehtësia e padurueshme e etiketimit https://infoglobi.com/lehtesia-e-padurueshme-e-etiketimit/ https://infoglobi.com/lehtesia-e-padurueshme-e-etiketimit/#respond Wed, 03 Jul 2019 20:01:55 +0000 https://infoglobi.com/?p=144959 Lehtësia e padurueshme e etiketimit

Dush Gashi Se në debatet tona publike, kur na mungojnë argumentet për të mbrojtur qëndrimet tona i qasemi me lehtësi etiketimit të kundërshtarit – këtë e dimë tashmë, mjafton të përcillet thuaja cilado seancë e parlamentit. Shtypi ynë, pastaj, gjithnjë e më sensacionalist në garën e padenjë të mizërisë së portaleve në internet, i replikon …

The post Lehtësia e padurueshme e etiketimit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/lehtesia-e-padurueshme-e-etiketimit/feed/ 0
Ish-shefi i fushatës së Trumpit dënohet me 47 muaj burgim https://infoglobi.com/ish-shefi-i-fushates-se-trumpit-denohet-me-47-muaj-burgim/ https://infoglobi.com/ish-shefi-i-fushates-se-trumpit-denohet-me-47-muaj-burgim/#respond Fri, 08 Mar 2019 14:27:29 +0000 https://infoglobi.com/?p=142748 Ish-shefi i fushatës së Trumpit dënohet me 47 muaj burgim

Paul Manafort, ish-udhëheqësi i fushatës presidenciale të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump është dënuar me 47 muaj burgim për mashtrime bankare si dhe ato me taksa. Ai është shpallur fajtor vitin e kaluar për fshehje të miliona dollarëve të ardhura nga aktiviteti këshillues që ka pasur në politikën e Ukrainës. Manafort, të cilit …

The post Ish-shefi i fushatës së Trumpit dënohet me 47 muaj burgim appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/ish-shefi-i-fushates-se-trumpit-denohet-me-47-muaj-burgim/feed/ 0
Qindra të vdekur pas cunamit në Indonezi https://infoglobi.com/qindra-te-vdekur-pas-cunamit-ne-indonezi/ https://infoglobi.com/qindra-te-vdekur-pas-cunamit-ne-indonezi/#respond Sat, 29 Sep 2018 09:28:46 +0000 https://infoglobi.com/?p=139850 Qindra të vdekur pas cunamit në Indonezi

Më shumë se 380 persona janë raportuar të vdekur pas goditjes së cunamit që u nxit nga termeti në shkallën 7.5, në qytetin Palu të Indonezisë. Valët e gjata tri metra mbuluan ishullin Sulawesi në Palu. Njerëzit kishin ikur me vrap duke bërtitur nga paniku dhe një xhami u rrënua, Dridhje të tjera pas goditjes …

The post Qindra të vdekur pas cunamit në Indonezi appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/qindra-te-vdekur-pas-cunamit-ne-indonezi/feed/ 0
Qindra persona protestojnë pas ndalimit të Puigdemont në Gjermani https://infoglobi.com/qindra-persona-protestojne-pas-ndalimit-te-puigdemont-ne-gjermani/ https://infoglobi.com/qindra-persona-protestojne-pas-ndalimit-te-puigdemont-ne-gjermani/#respond Mon, 26 Mar 2018 11:29:13 +0000 https://infoglobi.com/?p=131085 Qindra persona protestojnë pas ndalimit të Puigdemont në Gjermani

Qindra persona kanë protestuar të dielën në rajonin e Spanjës, Katalonjë pasi ish-lideri i kësaj territori, Carles Puigdemont është ndaluar nga autoritetet gjermane. Të paktën 89 persona janë plagosur në përleshjet mes policisë, ndërsa katër persona janë arrestuar deri më tash. Puigdemont, kërkohet nga Spanja për rebelim dhe kryengritje ndërsa është ndalur nga policia gjermane …

The post Qindra persona protestojnë pas ndalimit të Puigdemont në Gjermani appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/qindra-persona-protestojne-pas-ndalimit-te-puigdemont-ne-gjermani/feed/ 0
SHBA ndërpren 1 miliard dollarë për ndihma në Pakistan https://infoglobi.com/shba-nderpren-1-miliard-dollare-per-ndihma-ne-pakistan/ https://infoglobi.com/shba-nderpren-1-miliard-dollare-per-ndihma-ne-pakistan/#respond Fri, 05 Jan 2018 14:41:33 +0000 https://infoglobi.com/?p=121172 SHBA ndërpren 1 miliard dollarë për ndihma në Pakistan

Qeveria amerikane ka thënë se do të ndërprejë ndihmën për siguri në ushtrinë pakistaneze në vlerë të 1 miliard dollarëve, derisa të merret “hapi vendimtar” kundër talibanëve afgane dhe rrjetit Haqqani, të cilët veprojnë brenda kufijve të Pakistanit. Vendimi është njoftuar nga zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Heather Nauert. “Talibanët dhe rrjeti Haqqani vazhdojnë të …

The post SHBA ndërpren 1 miliard dollarë për ndihma në Pakistan appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shba-nderpren-1-miliard-dollare-per-ndihma-ne-pakistan/feed/ 0
Kina e paralajmëron Amerikën kundër luftës tregtare https://infoglobi.com/kina-e-paralajmeron-ameriken-kunder-luftes-tregtare/ https://infoglobi.com/kina-e-paralajmeron-ameriken-kunder-luftes-tregtare/#respond Sat, 26 Aug 2017 08:30:34 +0000 https://infoglobi.com/?p=101800 Kina e paralajmëron Amerikën kundër luftës tregtare

Qeveria e Kinës ka paralajmëruar sot se nuk ka fitues në luftë tregtare, pasi një zyrtar i presidentit amerikan, Donald Trump, bëri thirrje për një qëndrim më të ashpër ndaj Pekinit. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Kinës, Hua Chunying, ka bërë thirrje për dialog për t’i ruajtur marrëdhëniet paqësore kur u pyet rreth komenteve …

The post Kina e paralajmëron Amerikën kundër luftës tregtare appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kina-e-paralajmeron-ameriken-kunder-luftes-tregtare/feed/ 0
Policia liron vajzën , që kishte dal me minifund (video) https://infoglobi.com/policia-liron-vajzen-qe-kishte-dal-me-minifund-video/ https://infoglobi.com/policia-liron-vajzen-qe-kishte-dal-me-minifund-video/#respond Thu, 20 Jul 2017 16:31:05 +0000 https://infoglobi.com/?p=95144 Policia liron vajzën , që kishte dal me minifund (video)

Policia saudite liroi pa asnjë akuzë një vajzë të re që u shfaq në një video me minifund dhe bluzë të mëngë të shkurtra. Ajo u ndalua dhe u mor në pyetje pasi video u postua në rrjetet sociale dhe veshja e saj e papërshtatshme, siç u cilësua nga autoritetet, shkaktoi një debat në vendin …

The post Policia liron vajzën , që kishte dal me minifund (video) appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/policia-liron-vajzen-qe-kishte-dal-me-minifund-video/feed/ 0