Ballina / SPORT / Blerja e Neymar do të prishë futbollin

Blerja e Neymar do të prishë futbollin

Presidenti i Lyon, Jean-Michel Aulas, deklaroi se PSG e bleu brazilianin Neymar vetëm falë parave të shtetit të Katarit.

Në një intervistë për “France Football”, Aulas kërkoi që të ketë një rregullore të qartë për transferimet dhe theksoi që “fair play” financiar nuk po respektohet.

“Përballë investitorëve si Katari nuk mund të konkurrojmë. Neymar do i kushtojë PSG-së 900 milionë euro në 5 vite. PSG ka këtë vit të ardhura 700 milionë euro dhe duke qenë se vetë klubi nuk i gjeneron këto të ardhura, do të prishë ekuilibrin e ekonomisë. Futbolli po jeton në një sistem të çrregullt ekonomik, ku vetëm Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe mund të veprojnë”, tha Aulas.

Check Also

ronaldo_messi

Zidane: Rivaliteti mes Ronaldos dhe Messit i ka ndihmuar lojtarët të bëhen edhe më të fortë

Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi janë përsëri favoritë për ta fituar Topin e Artë këtë …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *