Ballina / KOSOVA / Blaku: Nga 2010-ta Kosovën e braktisën 189 mijë veta, u kthyen 60 mijë
rifat blaku

Blaku: Nga 2010-ta Kosovën e braktisën 189 mijë veta, u kthyen 60 mijë

Profesori Rifat Blaku ka thënë se në bazë të të dhënave që ai i posedon numri i azilkërkuesve kosovarë në vendet e Europës nga viti 2010 është rreth 189 mijë, kurse numri i të kthyerve në Kosovë është rreth 60 mijë.

Blakaj ka treguar se të dhënat e tij janë nga IOM, UNHCR, ASK etj.

“Tipi i migrantit shqiptar të pasluftës, është i të riut të shkolluar e të kualifikuar dhe që e sheh perspektivën që përkohësisht ta zbutë situatën”, ka thënë Blakaj për televizionin publik të Kosovës.

LINKU

Provo po ashtu

Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat në bazë të rezultatit të zgjedhjeve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.