Ballina / Biznes / Karrierë (page 7)

Biznes / Karrierë

11 vjet shtet, ekonomia eci me ritëm të ngadaltë

bum ekonomik

Ekonomia në vitet e pavarësisë, nuk ka treguar ndonjë zhvillim që mund të ndikonte në përmirësimin e mirëqenies sociale të qytetarëve, konsiderojnë ekspertë për çështje ekonomike dhe ish-zyrtarë të Qeverisë së Kosovës. Me gjithë disa përparime, kryesisht në aspektin ligjor, sipas tyre, gati 11 vjet pas shpalljes se pavarësisë se …

Lexo më shumë

Nënshkruhet kontrata, do të nisë ndërtimi i hekurudhës moderne në Kosovë

nenshkruhet kontrata per hekurudhe

Është mbajtur ceremonia e nënshkrimit të Kontratës komerciale ndërmjet INFRAKOS dhe GCF (Generale Construzioni Ferrovarie), për Rehabilitimin e linjës së 10-të hekurudhore, segmenti Fushë Kosovë – Hani i Elezit. Me këtë rast, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se sot është një ditë feste për Kosovën. “Sot është një …

Lexo më shumë

Kush nuk është mirë të flasë për Trepçën sipas ministrit Lluka

valdrin lluka 2019 infoglobi

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka kërkuar që niveli politik të mos diskutojë për “Trepçën”. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, tha se “Trepça” është duke funksionuar shumë mirë në aspektin teknik, ka gatishmëri edhe te pala serbe, por, sipas tij, situata ndryshon kur kalon në rrafshin politik. “Mendoj …

Lexo më shumë

Biznesmeni surprizon punonjësit, 4 milionë dollarë shpërblime për Krishtlindje

Biznesmeni surprizon punonjësit, 4 milionë dollarë shpërblime për Krishtlindje

Punonjësit e një kompanie në Michigan do kenë Krishtlindje shumë të lumtura këtë vit. FloraCraft po dhuron gati 4 milionë dollarë shpërblime për 200 punonjësit e saj për festat e fundvitit. Kompania FloraCraft është prodhuesi kryesor i produkteve artizanale. Ajo ka produktet më të shitura në Walmart, Amazon, Michaels, Joann …

Lexo më shumë