Biznes / Karrierë

Gjermani : Punëtorët fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë

sa ore duhet te punoni, puna, Gjermani,

Në Gjermani miliona punëtorë po fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë, raporton transmetuesi televiziv amerikan CNN. Këte betejë sindikalistët e kishin nisur prej kohësh, por është Sindikata e Punës “IG Metall” ajo që ia doli të sigurojë marrëveshjen, që 2.3 milionë anëtarëve të saj tu mundësohet …

Lexo më shumë

Pas presidencës në Kazakistan, Pacolli i hapur edhe për Hajvali !

presidenca astana

Nuk është hera e parë që në një nga “darkat e Hajvalisë” lidershipi i Kosovës diskuton për çështje të mëdha. Prandaj nuk duhet habitur që të dielën mbrëma aty u diskutua edhe propozimi  (i prezentuar dje edhe në edhe Qeveri ), ai për ndërtimin e Kompleksit Rezidencial të institucioneve shtetërore, Në …

Lexo më shumë

Vajzat nga Kosova që hynë në listën e Forbes “30 nën 30 vjeç”

forbes, kosova

Dafina Olluri dhe Blerta Thaçi janë udhëheqëse të një grupi prej 12 të rinjsh, të cilët përbëjnë organizatën joqeveritare “Open Data Kosovo”. E themeluar në vitin 2014 nga një studiues kanadez, organizata synon që përmes projekteve të ndryshme, duke shfrytëzuar teknologjinë, të rrisë llogaridhënien dhe transparencën e institucioneve në Kosovë. …

Lexo më shumë