Biznes / Karrierë

Kelmendi: Gjendja e jashtëzakonshme i kushton Kosovës 7 milionë euro në ditë

Ish-zëvendëskryeministri dhe pronari i rrjetit të marketeve “Elkos”, Ramiz Kelmendi, ka folur për pasojat e shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme. Kelmendi në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme do t’i kushtojë Qeverisë 7 milionë euro në ditë. Ai thotë se …

Lexo më shumë

Çfarë masash do t’i propozohen Qeverisë për të lehtësuar bizneset

avdullah hoti

Zëvendëskryeministri Avdullah Hoti, bëri të ditur së kanë ndërmarrë një mori masash që pritet të implementohen ditëve në vijim, për të përballuar më lehtë gjendjen e krijuar nga pandemia globale e koronavirusit. Hoti në një konferencë për media pas takimit me Odën Ekononime të Kosovës, Odën Ekonomike Amerikane të Kosovës, …

Lexo më shumë

Odat ekonomike kërkojnë ndihmën e shtetit për bizneset

Oda Ekonomike dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, me anë të një komunikate të përbashkët i bëjnë thirrje Qeverisë së Republikës së Kosovës të shtojë numrin e masave parandaluese kundër COVID-19, në përkrahje të sektorit privat dhe ekonomisë së vendit në përgjithësi. Për të parandaluar përshkallëzimet dhe dëmin potencial qe …

Lexo më shumë