Ballina / Biznes / Karrierë (page 40)

Biznes / Karrierë

Ministria e Diasporës kërkon informata mbi blerjen e polisave kufitare online

euro

Ministria e Diasorës dhe Investimeve Strategjike ka ftuar në takim drejtorin e Byrosë Kosovare të Sigurimeve Blerim Pushkolli për t’u informuar mbi ecurinë e procesit teknik të blerjes online të policave kufitare. Zv. Ministri Arian Daci ka përsëritë qëndrimin e zv. Kryeministrit njëherësh ministrit Dardan Gashi mbi cështjen e sigurimeve …

Lexo më shumë

Hoxha: Vetëm 28 mijë biznese nga 150 mijë sosh kanë arka fiskale

qendra e thirrjeve e administrates tatimore

Zëvendësdrejtori i Administratës Tatimore të Kosovës Hamdi Hoxha, thotë se ky institucion ka arritur një progres në luftimin e ekonomisë joformale megjithatë ai pranon se ekonomia joformale në Kosovë edhe më tej mbetet e lartë. “Ky fenomen është në të gjitha vendet, mirëpo edhe ne si Administratë Tatimore vazhdojmë të …

Lexo më shumë

Haradinaj për termocentralin: “Kosova e Re” përfundon më 2023

energjia

Ramush Haradinaj Kryeministri i Kosovës, thotë se nd♪7rtimi i termocentralit “Kosova e Re” do të përfundojë në vitin 2023. InfoGlobi ka raportuar dje për nënshkrimin e Marrëveshjes mes Kosovës dhe kompanisë amerikane “Contur Group” , me të cilën parashihet ndërtimi i termocentralit. Ky projekt peshon hiq më pak se 1 …

Lexo më shumë

LDK akuzon Pal Lekajn: Pse pranuat që “Bechtel Enka” nga 14 të paguhet 63 milionë euro

punishtja e bechtel enka

Deputetja e LDK’së, Hykmete Bajrami, në seancen e sotme të Kuvendit, ka kërkuar sqarim nga ministri i Infrastrukturës, Pal Lekajn, rreth kërkesës së kompanisë Bechtel & Enka; për t’iu paguar 63 milionë euro shtesë për ndërtimin e autostradës për Shkup. Deputetja Bajrami e ka pyetur ministrin Lekaj se si është …

Lexo më shumë