Biznes / Karrierë

Pa asnjë votë kundër shkarkohet Bordi i ndërmarrjes “Trepça”

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar sot gjashtë drejtorët e ndërmarrjes publike Trepça. Kjo u bë me propozim të ministres së Ekonomisë, Rozeta Hajdari. ”I propozoj Qeverisë që të shkarkojë drejtorët në ndërmarrjen Trepça. Sipas ligjit, Qeveria duhet t’i shkarkojë drejtorët kur ka arsye që i kanë shkelur detyrat. Në rastin …

Lexo më shumë

Kurti: Hiqet pjesërisht tarifa. Nëse Serbia sillet mirë, do ta heqim krejtësisht

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përmes një konferencë për media, ka njoftuar se Qeveria e Kosovës gjatë javës që vjen do të marr vendimin për heqjen e pjesërishme të taksës (tarifës) ndaj produkteve të Serbisë dhe atyre të Bosnjë e Hercegovinës. Kurti ka vendosur ta heqë tarifën për lëndën e …

Lexo më shumë

Selimi: Heqja e taksës dhe reciprociteti bëhen në kordinim me Amerikën

rexhep-selimi-deputet-i-vv-se

Ruajtja e marrëdhënieve me ndërkombëtarët e aplikimi i masës së reciprocitetit ndaj Serbisë besohej se  nuk do të mund të shkojnë paralelisht. Por si thoë shefi i deputetëve të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi  partnerët janë unik në këtë temë, kurse  heqja e tarifës dhe reciprociteti do të bëhen në koordinim me …

Lexo më shumë

MTI-ja e KIESA vjet shpenzuan rreth gjysmë milioni euro në udhëtime

euro

Gati gjysmë milioni euro shpenzime për udhëtime zyrtare jashtë vendit vetëm gjatë 2019-s ka bërë Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, që udhëhiqej nga Endrit Shala. Në nivel të Ministrisë së Tregtisë, ata që udhëtuan zyrtarisht jashtë vendit harxhuan saktësisht 438 mijë 698 euro, raporton KTV. Shpenzimet për akomodim gjatë 2019-s …

Lexo më shumë

Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive

Më shumë se 30 milionë euro të Telekomit të Kosovës janë shpenzuar gjatë 14 vjetëve në reklama dhe sponsorizime  për media, një pjesë e të cilave janë të lidhura me politikën. Edhe pse në Këshillin e Mediave të Shkruara janë të regjistruara vetëm 33 mediume, Telekomi u ka dhënë kontrata …

Lexo më shumë