Ballina / Biznes / Karrierë (page 2)

Biznes / Karrierë

Gjermania, shteti me më së shumti diasporë shqiptare të regjistruar

gjermani emigrantet

Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike ka bërë sot prezantimin e publikimit “Rezultatet preliminare të regjistrit të diasporës, sipas ndarjes më të lartë administrative territoriale nëpër shtete”. Zëvendësministri në detyrë i Diasporës, Isni Kilaj, iu bëri thirrje të gjithë shqiptarëve të diasporës të regjistrohen, pasi sipas tij, ata i duhen …

Lexo më shumë

6 kërkesat e “Maraklive t’kerreve” që iu dorëzuan BQK-së

Në Bankën Qendrore të Kosovës sot grupi “Marakli t’kerreve” ka dorëzuar një kërkesë gjashtëpikshe lidhur me kundërshtimin e tyre për ngritjen e çmimit të sigurimit të veturave. Në emër të këtij komuniteti, Agan Hajdarhoxha, ka dorëzuar kërkesën në BQK, kur në pikën e parë kërkohet që të pezullohet vendimi i …

Lexo më shumë

‘Meraklitë e kerreve’ i vendosin BQK-së 6 kushte kundër shtrenjtimit të sigurimit

“Merakli t’kerreve” sot kanë protestuar kundër vendimit të Bankës Qendrore të Kosovës për rritjen e çmimit për sigurim të veturave. Pas protestës, guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, i ka ftuar në takim organizatorët e kësaj proteste. Agan Hajdarhoxha ka thënë se me përfaqësuesit e BQK-së janë dakorduar …

Lexo më shumë

Haradinaj: Janë 2462 ndërmarrje të regjistruara dhe 96 për qind e tyre janë biznese të vogla

haradinaj kryeminister

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, mori sot pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë. Në një komunikatë dërguar nga zyra e kryeministrit  kryeministri në detyrë  tha se Kosova është para dy sfidave që i ka në vete, e që njëra ka të …

Lexo më shumë

KD, Haradinaj shpenzoi mbi gjysmë milioni euro buxheti shtetëror për dreka dhe…

Haradinaj, PISA

Kryeministri në largim , Ramush Haradinaj, ka harxhuar në dreka secilën ditë pune gjatë gjysmëmandatit qeverisës, të përmbyllur me dorëheqje. Saktësisht 506.779.22 euro është shuma që Qeveria ia ka përshkruar atij në këtë kategori shpenzimesh. E dhëna ndodhet në pasqyrën e harxhimeve që Zyra e Kryeministrit ia ka prezantuar “Kohës …

Lexo më shumë

Mantovanelli: Kosova duhet të zhvillohet më shumë dhe të hapen edhe vendet e reja të punës

Marco Mantovanelli drejtor i Bankës Botërore për Kosovë dhe Maqedoni, tha se në këto 20 vitet e fundit Kosova është mbështetur shumë nga BB-ja. Për mungesën e bankave të mëdha që sot janë nëpër Evropë e botë, Mantovanelli vlerësoi e Kosova është vend i vogël, por sistemi këtu është stabil. …

Lexo më shumë