Biznes / Karrierë

Humbjet godasin kompaninë Pezho

Paris: Gjatë vitit të shkuar gjiganti automobilistik ‘PSA Peugeot Citroen’ (Pezho) ka shënuar humbje neto prej 5 miliardë eurosh, kanë komunikuar sot përgjegjësit e kompanisë. Sipas tyre ‘fajtor’ për humbjet është krizë në industrinë automobilistike. Gjatë vitit 2011 profiti i kompanisë ishte rreth 588 milionë euro kurse vjet ai ka …

Lexo më shumë

Arrihet marrëveshja me Bechtel Enka për autostradën Vërmicë – Merdar

autostrada bechtel enka

Kanë përfunduar negociatat me kompaninë amerikano-turke “Bechtel & Enka”, për fillimin e punimeve për ndërtimin e autostradës Vërmicë – Merdar. Kjo është bërë e ditur në mbledhjen e së premtes të Qeverisë së Kosovës. Autostrada, sipas përfaqësuesve të Komitetit Ndërministror, do të ndërtohet segment pas segmenti dhe do të fillojë …

Lexo më shumë

“Bechtel-Enka”, ofertuesi më i mirë për autostradën Morinë-Merdare

autostrada bechtel enka

Kompania amerikano-turke “Bechtel-Enka”, është shpallur ofertuesi më i mirë për ndërtimin e audostradës Morinë – Merdare.  Vendimi është mbarë në mbledhjen e sotme të qeverisë së Kosovës, pas rekomandimit që ka ardhur nga vetë Ministria e Transportit dhe Postë-Telekomunikacionit. Me ofertuesin më të mirë, autoritetet thanhë se do të fillojnë …

Lexo më shumë