Biznes / Karrierë – InfoGlobi https://infoglobi.com Lajmet kryesore nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe Bota Sun, 13 Oct 2019 11:30:17 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.3 Mërzia në punë dëmton shëndetin edhe ndërmarrjen https://infoglobi.com/merzia-ne-pune-demton-shendetin-edhe-ndermarrjen/ https://infoglobi.com/merzia-ne-pune-demton-shendetin-edhe-ndermarrjen/#respond Sun, 13 Oct 2019 11:30:17 +0000 https://infoglobi.com/?p=104018 Mërzia në punë dëmton shëndetin edhe ndërmarrjen

Personat që mërziten gjatë orarit të punës, që janë zakonisht një person në katër, shfryhen duke konsumuar ushqim të keq, çokollata dhe kafe nga makinat automatike. Kështu thotë një studim i prezantuar në konferencën e British Psychological Society. Nga 102 të intervistuar ka rezultuar se 1 në 4 punonjës vuan nga mërzia kronike në zyrë, …

The post Mërzia në punë dëmton shëndetin edhe ndërmarrjen appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/merzia-ne-pune-demton-shendetin-edhe-ndermarrjen/feed/ 0
A e dini sa vende pune i ka shuar teknologjia? https://infoglobi.com/a-e-dini-sa-vende-pune-i-ka-shuar-teknologjia/ https://infoglobi.com/a-e-dini-sa-vende-pune-i-ka-shuar-teknologjia/#respond Wed, 09 Oct 2019 21:04:06 +0000 https://infoglobi.com/?p=154867 A e dini sa vende pune i ka shuar teknologjia?

Robotët dhe kompjuterët kërcënojnë ekzistencën e 14% të pozicioneve aktuale të punës gjatë njëzet viteve të ardhshme, sipas një studimi të realizuar nga OECD (Organizata e Kooperimit dhe Zhvillimit Ekonomik). Bankat dhe kompanitë e sigurimeve janë ndër më të prekurat nga pushtimi i “ChatBots” ose dritaret me asistentë virtualë, shumë të përhapur kohët e fundit, …

The post A e dini sa vende pune i ka shuar teknologjia? appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/a-e-dini-sa-vende-pune-i-ka-shuar-teknologjia/feed/ 0
Kafeja mund të bëhet një luks i shtrenjtë https://infoglobi.com/kafeja-mund-te-behet-nje-luks-i-shtrenjte/ https://infoglobi.com/kafeja-mund-te-behet-nje-luks-i-shtrenjte/#respond Sat, 05 Oct 2019 00:25:47 +0000 https://infoglobi.com/?p=154379 Kafeja mund të bëhet një luks i shtrenjtë

Kafeja mund të bëhet një luks i shtrenjtë, paralajmërojnë ekspertët – tregojnë edhe arsyet. Kafeja mund të bëhet një luks në gjithë botën pasi ngrohja globale kërcënon të lashtat aktuale dhe çmimet historikisht të ulëta po i largojnë fermerët nga biznesi. Madje sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, ekspertët po bëjnë thirrje që bizneset të investojnë …

The post Kafeja mund të bëhet një luks i shtrenjtë appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kafeja-mund-te-behet-nje-luks-i-shtrenjte/feed/ 0
“Kosova e Re”varet nga partia që merr pushtetin https://infoglobi.com/kosova-e-revaret-nga-partia-qe-merr-pushtetin/ https://infoglobi.com/kosova-e-revaret-nga-partia-qe-merr-pushtetin/#respond Fri, 04 Oct 2019 14:49:07 +0000 https://infoglobi.com/?p=154314 “Kosova e Re”varet nga partia që merr pushtetin

Jetësimi i Termocentralit “Kosova e Re”, projekt ky që është në fazën finale, mbetet i varur nga zgjedhjet, përkatësisht rezultati i zgjedhjeve. Bazuar në deklaratat e partive politike gjatë fushatës për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat do të mbahen më 6 tetor në Kosovë, subjektet politike të cilat po synojnë të krijojnë qeverinë e …

The post “Kosova e Re”varet nga partia që merr pushtetin appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/kosova-e-revaret-nga-partia-qe-merr-pushtetin/feed/ 0
Shqiptari fiton betejën juridike për 1.3 milionë dollarë kompenzim https://infoglobi.com/shqiptari-fiton-betejen-juridike-per-1-3-milione-dollare-kompenzim/ https://infoglobi.com/shqiptari-fiton-betejen-juridike-per-1-3-milione-dollare-kompenzim/#respond Wed, 02 Oct 2019 12:43:36 +0000 https://infoglobi.com/?p=153575 Shqiptari fiton betejën juridike për 1.3 milionë dollarë kompenzim

Një punonjës i një kroçere turistësh ka fituar luftën juridike kundër kompanisë pasi kjo e fundit refuzoi për t’i siguruar atij shpenzime mjekësore, megjithë dëmtimin serioz të shpinës dhe kurrizit ndërsa ai ishte në detyrë. Punonjësi do të fitojë plot 1.3 milion dollarë dëme nga kompania e kroçereve. 35-vjeçari shqiptar Genti Jankula fitoi betejën ligjore, …

The post Shqiptari fiton betejën juridike për 1.3 milionë dollarë kompenzim appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/shqiptari-fiton-betejen-juridike-per-1-3-milione-dollare-kompenzim/feed/ 0
Vjet në BE për kafe u shpenzuan rreth 8 milionë euro https://infoglobi.com/vjet-ne-be-per-kafe-u-shpenzuan-rreth-8-milione-euro/ https://infoglobi.com/vjet-ne-be-per-kafe-u-shpenzuan-rreth-8-milione-euro/#respond Wed, 02 Oct 2019 06:43:49 +0000 https://infoglobi.com/?p=153662 Vjet në BE për kafe u shpenzuan rreth 8 milionë euro

Në 28 shtete anëtare të Bashkimit Evropian për vitin 2018 kanë importuar 3.73 milionë tonelata kafe, për të cilat është shpenzuar 7 miliardë e 826 milionë euro. Në Ditën Ndërkombëtare të Kafesë, Eurostat tregon se këto vende kanë importuar 12 për qind më shumë kafe se sa një dekadë më herët, përcjell Telegrafi. Pjesa më …

The post Vjet në BE për kafe u shpenzuan rreth 8 milionë euro appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/vjet-ne-be-per-kafe-u-shpenzuan-rreth-8-milione-euro/feed/ 0
USAID: Sundimi i ligjit kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës https://infoglobi.com/usaid-sundimi-i-ligjit-kusht-per-zhvillimin-ekonomik-te-kosoves/ https://infoglobi.com/usaid-sundimi-i-ligjit-kusht-per-zhvillimin-ekonomik-te-kosoves/#respond Mon, 30 Sep 2019 17:05:35 +0000 https://infoglobi.com/?p=153384 USAID: Sundimi i ligjit kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës

Shefja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) në Kosovë, Lisa Magno, tha se Prishtina duhet të tregojë përkushtim të vazhdueshëm në sundimin e ligjit për të pasur zhvillim të mirëfilltë ekonomik. Në një intervistë me korrespondenten tonë në Prishtinë, Edlira Bllaca, zonja Magno tha se sundimi i ligjit është një ndër faktorët thelbësor për …

The post USAID: Sundimi i ligjit kusht për zhvillimin ekonomik të Kosovës appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/usaid-sundimi-i-ligjit-kusht-per-zhvillimin-ekonomik-te-kosoves/feed/ 0
Paralajmërimet e errëta të Kinës: Pritne recesionin global https://infoglobi.com/paralajmerimet-e-erreta-te-kines-pritne-recesionin-global/ https://infoglobi.com/paralajmerimet-e-erreta-te-kines-pritne-recesionin-global/#respond Mon, 30 Sep 2019 16:33:35 +0000 https://infoglobi.com/?p=153373 Paralajmërimet e errëta të Kinës: Pritne recesionin global

Proteksionizmi mund të provokojë një recesion global, tha kreu i diplomacisë kineze, Wang Yi në foltoren e OKB-së duke siguruar se vendi i tij do të qëndronte i vendosur në negociatat tregtare me SHBA. “Tarifat doganore dhe provokimi i mosmarrëveshjeve tregtare, të cilat po prishin lidhjet industriale dhe ato të furnizimit global, minojnë sistemin tregtar …

The post Paralajmërimet e errëta të Kinës: Pritne recesionin global appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/paralajmerimet-e-erreta-te-kines-pritne-recesionin-global/feed/ 0
Eurostat: Kosova , vendi i parë në Evropë me përdorim e shtrirje të internetit https://infoglobi.com/eurostat-kosova-vendi-i-pare-ne-evrope-me-perdorim-e-shtrirje-te-internetit/ https://infoglobi.com/eurostat-kosova-vendi-i-pare-ne-evrope-me-perdorim-e-shtrirje-te-internetit/#respond Fri, 27 Sep 2019 15:19:10 +0000 https://infoglobi.com/?p=153139 Eurostat: Kosova , vendi i parë në Evropë me përdorim e shtrirje të internetit

Me 93% të çdo shtëpie me qasje në internet, Kosova konsiderohet si vendi i parë në Evropë me përdorim dhe depërtim të lartë të internetit. Një studim i fundit i bërë nga “EUROSTAT”, kanë ardhur në përfundim se Kosova në nivel të përdorimit të internetit është e para në Evropë. Pothuajse çdo shtëpi në Kosovë …

The post Eurostat: Kosova , vendi i parë në Evropë me përdorim e shtrirje të internetit appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/eurostat-kosova-vendi-i-pare-ne-evrope-me-perdorim-e-shtrirje-te-internetit/feed/ 0
Biletat e aeroplanit shtrenjtohen për të paktën 30 franga https://infoglobi.com/biletat-e-aeroplanit-shtrenjtohen-per-te-pakten-30-franga/ https://infoglobi.com/biletat-e-aeroplanit-shtrenjtohen-per-te-pakten-30-franga/#respond Thu, 26 Sep 2019 14:58:40 +0000 https://infoglobi.com/?p=153069 Biletat e aeroplanit shtrenjtohen për të paktën 30 franga

Me votimin që u bë sot në Dhomën e Kantoneve për vendosjen e shtesës në çmimin e karburanteve me qëllim reduktimin e emetimit të dioksid karbonit (CO2), i është hapur rruga edhe ngritjes së çmimeve të biletave të aeroplanëve. Në dhjetorin e kaluar Dhoma Nacionale e Parlamentit kishte hedhur poshtë rritjen  e çmimit në fjalë …

The post Biletat e aeroplanit shtrenjtohen për të paktën 30 franga appeared first on InfoGlobi.

]]>
https://infoglobi.com/biletat-e-aeroplanit-shtrenjtohen-per-te-pakten-30-franga/feed/ 0