Ballina / Biznes / Karrierë

Biznes / Karrierë

Rregullohet linja hekurudhore që lidh Kosovën me Evropën

hekurudha kosove

Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim do të ndihmojë në projektin e rehabilitimit të linjës hekurudhore nr10 që lidh Kosovën me Evropën. Ministria e Financave njofton se sot do të mbahet ceremonia e nënshkrimit të Marrëveshjes për Grant për projektin për Rehabilitimin e Linjës Hekurudhore 10 të Kosovës, ndërmjet Republikës …

Lexo më shumë

Kosova ka pengesa për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë

OBT

Pengesat e anëtarësimit të Kosovës në Organizatën Botërore të Tregtisë. Ka më gjatë se 10 vjet që kur kanë filluar bisedimet dhe përgatitjet e Kosovës për anëtarësim në Organizatën Botërore të Tregtisë (OBT). Por, ende nuk është kryer as procedura formale e aplikimit. Zyrtarë të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, …

Lexo më shumë

Gjermani : Punëtorët fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë

sa ore duhet te punoni, puna, Gjermani,

Në Gjermani miliona punëtorë po fitojnë të drejtën për të punuar 28 orë në javë, raporton transmetuesi televiziv amerikan CNN. Këte betejë sindikalistët e kishin nisur prej kohësh, por është Sindikata e Punës “IG Metall” ajo që ia doli të sigurojë marrëveshjen, që 2.3 milionë anëtarëve të saj tu mundësohet …

Lexo më shumë

FMN: Rritja e pagave mund të rrezikojë hapjen e vendeve të reja të punës

llogoja e fmn

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) vlerëson se rritja e pagave apo çdo punësim i ri, duhet të bëhet brenda limitit të rregullës së re për fondin e pagave. Në një përgjigjeje për Radion Evropa e Lirë, Ruud Vermeulen, përfaqësues rezident i Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë, tha se “punësimet e reja, …

Lexo më shumë

Pas presidencës në Kazakistan, Pacolli i hapur edhe për Hajvali !

presidenca astana

Nuk është hera e parë që në një nga “darkat e Hajvalisë” lidershipi i Kosovës diskuton për çështje të mëdha. Prandaj nuk duhet habitur që të dielën mbrëma aty u diskutua edhe propozimi  (i prezentuar dje edhe në edhe Qeveri ), ai për ndërtimin e Kompleksit Rezidencial të institucioneve shtetërore, Në …

Lexo më shumë