Ballina / Reçeta / Biskota me gjalpë kikirikësh
In Fabric

Biskota me gjalpë kikirikësh

Përbërësit:

225 gram gjalpë kikirikësh
225 gram sheqer i lëngët
Një ve
Miell
Vaj

Përgatitja:

Përzieni gjalpin dhe sheqerin e lëngët dhe më pas thyeni një vezë.

Vazhdoni të përzini mirë, deri masa të bëhet e njëjtë. Kësaj mase shtojini pak vaj dhe miell, derisa të forcohet masa.

Më pas, krijoni biskota të rrumbullakëta dhe shtypini mirë me piru.

Lyeni tepsinë me vaj dhe vendosini biskotat.

Piqni në furrë të nxehtë prej 225 gradë Celsius, për 12 minuta.

Varësisht nga disponimi, mund t’i shërbeni me qumësht apo me liker alkoolik.

Check Also

Makarona

Makarona flutur me hudhër, vaj dhe peshk ton

Përbërësit: * 2 thelpinj hudhër * 5 lugë vaj ulliri * 250 g makarona flutur …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *