Ballina / BOTA / Biri i gazetares së vrarë, e quan vendin e vet shtet mafioz
gazetarja e vrare

Biri i gazetares së vrarë, e quan vendin e vet shtet mafioz

Biri i një gazetareje hulumtuese të vrarë në një sulm me bombë në Malta e ka denoncuar, siç ka thënë ai, shtetin mafioz për vrasjen e nënës.

Daphne Caruana Galizia, 53-vjeçare, u vra të hënën në një shpërthim pak pasi kishte dalë nga shtëpia në Bidnija, afër Mosta.

Ajo njihej për shkrimet në të cilat i akuzonte për korrupsion politikanët e rëndësishëm.

“Nëna ime u vra sepse qëndronte në mes të sundimit të ligjit dhe atyre që kërkonin ta shkelnin atë”, ka thënë biri i saj Matthew, i cili ndodhej afër shpërthimit.

Në një shkrim të gjatë në rrjetin social Facebook, të publikuar pak orë pasi kishte tentuar ta shpëtonte nënën nga makina që po digjej, ai e akuzoi policinë e Maltës për paaftësi dhe qeverinë për mosndëshkueshmeri.

“Kur institucionet e shtetit janë të paafta, personi i vetëm që ngrihet në këmbë është zakonisht gazetari”, ka shkruar Matthew Caruana Galizia, i cili është gazetar, po ashtu.

“Po, kështu jemi ne: një shtet mafioz ku mund ta ndryshosh gjininë në letërnjoftim (faleminderit Zot për këtë!) por ku do të hidhesh në erë dhe bëhesh copa-copa për shkak të ushtrimit të të drejtave themelore”, ka shtuar ai.

 

@Fluidi

Provo po ashtu

George Bush i vjetri

Vdes ish-presidenti i SHBA-ve, George Bush

Ka vdekur në moshën 94 vjeçare sh-presidenti amerikan George H.W Bush, i njohur edhe si …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.