Ballina / TEKNOLOGJI / KriptoZona / Binance ofron shpërblim 250 mijë dollarë, që çon në arrestimin e hakerëve
binance

Binance ofron shpërblim 250 mijë dollarë, që çon në arrestimin e hakerëve

Pas ngjarjes së manipulimit të tregut të së mërkurës, që shkaktoi të gjitha llojet e dëmtimeve, një total prej 10 milion dollarë është rezervuar për kapjen e hakerëve dhe sulmuesve të tjerë të paskrupullt, me 250 mijë dollarë të ofruara për informacion që çon në ndjekjen penale të autorëve që shkaktuan pompën e fundit të javës së kaluar në viacoin.

Javën e kaluar, sulmuesit e rritën çmimin e viacoin, duke përdorur llogaritë e hakuar të Binance për të bërë punën e tyre të ndyrë. Plani ishte për të shitur në krye dhe shpejt të bëjnë tërheqjen në Bitcoin para se mund të ndaleshin. Sipas Binance, hakerat nuk patën sukses, dhe në fakt humbën paratë në marrëveshjen pasi tërheqjet u ndalën. Shkëmbimi njoftoi tashmë synimet e tij për të ardhur pas sulmuesve – dhe po kërkon ndihmën e publikut.

Binance njoftoi se është duke “ofruar një dhuratë ekuivalente prej 250mijë dollarë për këdo që jep informacionin që çon në arrestimin ligjor të hakerëve të përfshirë në incidentin e tentuar të piraterisë në Binance më 7 mars 2018.” Shpërblimi do të paguhej në tokena BNB.

Edhe nëse identitetet e sulmuesve mund të zbulohen, shanset për arrestimin e tyre duken të pamundura. Sepse për autoritetet që të veprojnë kundër krimeve të shkëmbimeve të kriptovalutave, ata do të kërkojnë dëshmi bindëse për një krim, dhe ndërsa ajo që ndodhi ishte pa dyshim e paligjshme, fakti që asnjë viktimë nuk u dëmtua e bën një gjykim të pamundur. Mjaftueshmëria e 250,000$ , pra, mund të interpretohet si një paralajmërim më shumë se çdo gjë. Duke informuar fuqishëm hakerët se sjellja e tillë nuk do të tolerohet, Binance shpreson që aktorët e këqij do të zgjedhin një objektiv më të butë herën tjetër. Informacioni i vetëm që mund të ketë mbi sulmuesit e javës së kaluar është një e-mail adresë dhe një IP.

@Fluidi

Provo po ashtu

Japanese

Autoritetet Japoneze paralajmërojnë bursat e monedhave kriptografike

Autoritetet rregullatorë Japoneze thanë ditën e Premte se kanë urdhëruar bursat e monedhave kriptografike të …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.