Ballina / KURIOZITETE / Bienenstock: Jezusi ka përdorur vaj kanabisi për mrekullitë e tij
Jezusi ka përdorur vaj kanabisi për mrekullitë e tij

Bienenstock: Jezusi ka përdorur vaj kanabisi për mrekullitë e tij

Jezusi mund të ketë përdorur vaj kanabisi për “mrekullitë” e tij. Ky është mendimi i një historiani kontrovers.

Autori David Bienenstock thotë se kanabisi ka qenë shumë i përhapur në Lindjen e Mesme 2000 vite më parë dhe njerëzit e përdornin atë për të shëruar të sëmurët.

Kisha ka përdorur kaneh-bosem, një përbërës që, sipas Bienenstock, ka qenë një ekstrakt kanabisi. Pasi thithej nga lëkura, ky ekstrakt ndihmonte në kurimin e sëmundjeve fizike dhe mendore shumë më përpara se të prodhoheshin në masë ilaçet.

Por shumë historianë e hedhin poshtë këtë teori, duke thënë se provat se kaneh-bosem ka qenë ekstrakt kanabisi janë aq të dobëta sa nuk ia vlen të merresh me to.

“Vaji i kanabisit përdorej në kohën e Jezusit siç përdoret edhe sot”, ka thënë për “Daily Star David Bienenstock.

@Fluidi

Provo po ashtu

NASA ZBULON OBJEKTIN MISTERIOZ TË AKULLIT

NASA zbulon një objekt misterioz të akullit

Horizonti i ri është në rrugën e tij drejt rripit të Kuiper, ku objekti i …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.