Ballina / Shkencë / Banka Botërore: 40% e Bangkokut do të përmbytet deri në 2030
bangkoku

Banka Botërore: 40% e Bangkokut do të përmbytet deri në 2030

Bangkoku, i ndërtuar mbi një tokë të kripur rreth 1.5 metra mbi nivelin e detit, parashikohet të jetë një nga zonat urbane më të goditura nga pasojat e ngrohjes globale në botë.

Teksa pritet të presë bisedimet mbi ndryshimet klimatike, ky qytet që është shtëpi për më shumë se 10 milionë persona është i rrethuar nga parashikime të tmerrshme, të cilat paralajmërojnë se qyteti i njohur mund të zhytet pjesërisht në më shumë se një dekadë.

Sipas Bankës Botërore, rreth 40% e Bangkokut do të përmbytet që në fillim të vitit 2030 për shkak të reshjeve ekstreme dhe ndryshimeve drastike të motit.

Ndërkohë që aktualisht kryeqyteti tajlandez po zhytet me një deri në dy centimetra në vit dhe ekziston rreziku i përmbytjeve masive në të ardhmen e afërt.

@Fluidi

Provo po ashtu

mini truri

“Prodhohet” një tru miniaturë i lidhur më një palcë kurrizore dhe muskuj

Shkencëtarët kanë rritur një tru miniaturë të lidhur më një palcë kurrizore dhe muskuj. Dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.