Ballina / Shkencë / Banka Botërore: 40% e Bangkokut do të përmbytet deri në 2030
bangkoku

Banka Botërore: 40% e Bangkokut do të përmbytet deri në 2030

Bangkoku, i ndërtuar mbi një tokë të kripur rreth 1.5 metra mbi nivelin e detit, parashikohet të jetë një nga zonat urbane më të goditura nga pasojat e ngrohjes globale në botë.

Teksa pritet të presë bisedimet mbi ndryshimet klimatike, ky qytet që është shtëpi për më shumë se 10 milionë persona është i rrethuar nga parashikime të tmerrshme, të cilat paralajmërojnë se qyteti i njohur mund të zhytet pjesërisht në më shumë se një dekadë.

Sipas Bankës Botërore, rreth 40% e Bangkokut do të përmbytet që në fillim të vitit 2030 për shkak të reshjeve ekstreme dhe ndryshimeve drastike të motit.

Ndërkohë që aktualisht kryeqyteti tajlandez po zhytet me një deri në dy centimetra në vit dhe ekziston rreziku i përmbytjeve masive në të ardhmen e afërt.

@Fluidi

Provo po ashtu

senatori caine

Disa trajtime shpresëdhënëse për kancerin në tru

Senatori republikan John McCain është ndoshta personi më i njohur me kancer në tru. Ai …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.