Ballina / KOSOVA / Ban Ki Moon sot raporton për Kosovën

Ban Ki Moon sot raporton për Kosovën

Sot në Nju Jork, Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të shyqrtojë raportin e rregullt tremujor të Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki Moon mbi zhvillimet në Kosovë si dhe do ti ndëgjojë prezentimet e përfaqësuesve të Kosovës e të Serbisë për gjendjen në Kosovë e rajon, e sidomos në Kumanovë.

Nga burimet brenda OKB-së, Infoglobi mëson se Kosova dhe shtetet mike të saj do të kërkojnë hetime ndërkombëtare për zhvillimet e fundit në Kumanoë, zhvillimet kvto që u përmbyllën me 17 të vrarë, ndër të cilët edhe tetë policë.

Seanca do të fillojë në ora dhjetë paradite sipas kohës në New York ndërkaq kryesuese për këtë muaj e Këshillit të Sigurimit është Lituania, anëtare me një mandat rotativ dyvjeçar.

Provo po ashtu

Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan, Kosnett

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj ka takuar sot ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Haradinaj, ka shkruar …