Ballina / InfoGlobi (page 8)

InfoGlobi

ORCA proteston kundër ndërhyrjeve politike në arsim

orca ,protesta, arsim, prishtine, kosove

Organizata për Cilësi në Arsim (ORCA) ka protestuar sot para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Prishtinë, kundër ndërhyrjeve politike në pavarësinë e Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) dhe Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim. Ata i kanë kërkuar kryeministrit Ramush Haradinaj që të mos ndërhyjë në çështjet e …

Lexo më shumë

“Trilemma”, film çek, i regjisorit nga Kosova u shfaq në Festivalin “Pri Fest”

Më 17 korrik 2019, filmi i shkurtër “Trilemma”, i regjisorit nga Kosova një student në Republikën e Çekisë , Dritëro Mehmetaj, e prodhim i FAMU International të Pragës, u shfaq në kinemanë “Armata”, në Prishtinë. Përmbajtja e filmit 16 minutësh, siç thuhet në Katalogun e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, për …

Lexo më shumë

Takohen Veseli e Pelosi

veseli e pelosi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, gjatë vizitës që po zhvillon në SHBA, ka pasur një takim të veçantë me Kryetaren e Kongresit Amerikan, Nancy Pelosi. Në këtë takim miqësor, kryetarja e Kongresit Amerikan i ka konfirmuar kryeparlamentarit Veseli përkrahjen e palëkundur amerikane për Kosovën. Ajo u zotua se …

Lexo më shumë