InfoGlobi

Zemaj: Mos bëni presion mbi mantelbardhët, leni t’a kryejnë punën e tyre

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, pas ngjarjeve në Infektivë dhe rritjes së numrit të vdekjeve, ka kërkuar nga qytetarët të ruajnë qetësinë. Përmes rrjetit “facebook” Zemaj tha se “pavarësisht situatës në të cilën gjendet vendi, sistemi shëndetësor në Kosovë ka potenciale ende për përballjen me virusin, derisa ka bërë thirrje që …

Lexo më shumë

Kosova ende pa ligj për pandeminë

Edhe pse është thënë disa herë se vendit i duhet një ligj për pandeminë Covid19, Kosova ende nuk ka një ligj të tillë. Madje, edhe përkundër rekomandimeve të Gjykatës Kushtetuese që të nxjerret një ligj i tillë, ende s’është ndërmarrë asnjë nismë ligjore. Juristët thonë se miriatimi i ligjit për …

Lexo më shumë

Kroacia mban zgjedhjet parlamentare

Në Kroaci të dielën po mbahen zgjedhje parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit, teksa sondazhet sugjerojnë se dy partitë kryesore, janë në garë të ngushtë për fitore. Partia e kryeministrit Andrej Plenkoviq, Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ), po shpreson që votuesit do të zgjedhin vazhdimësinë drejtë Bashkimit Evropian dhe që …

Lexo më shumë