Ballina / InfoGlobi (page 51)

InfoGlobi

May i hap rrugë zgjedhjes së kryeministrit të ri britanik

theresa may

Kryeministrja britanike, Theresa May, pritet të japë sot dorëheqje nga pozita e udhëheqëses së Partisë Konservatore, ndërsa do të mbetet kryeministre teknike derisa të zgjidhet pasardhësi i saj. Njëmbëdhjetë ligjvënës do të garojnë për kreun e konservatorëve – partisë në pushtet, e cila automatikisht prodhon edhe kryeministrin. Procesi i përzgjedhjes …

Lexo më shumë

DW: Merkel refuzon KE, s’ka negociata me Shqipërinë

edi rama dhe merkel

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i …

Lexo më shumë

BE-ja duhet të përmbushë angazhimin për integrimin evropian të Ballkanit

bruksel flamujt

Ndër vendet anëtare të Bashkimit Evropian po qarkullon një dokument joformal, në të cilin kërkohet konfirmimi me shkrim që zgjerimi në Ballkanin Perëndimor vazhdon të jetë një alternativë kredibile. Në një dokument nënvizohet se BE-ja duhet të përmbushë angazhimin për integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor dhe që nuk ekziston “Plani …

Lexo më shumë