Ballina / InfoGlobi (page 5)

InfoGlobi

Wisner nuk beson në korrigjimin e kufirit, thotë taksa dëmtoi Kosovën

frank wisner

Ideja e korrigjimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë nuk është realiste, tha ish-diplomati amerikan Frank Wisner. Në një intervistë për ‘Zërin e Amerikës’, ish-i dërguari i posaçëm amerikan për Kosovën, theksoi se nuk ka mbështetje të mjaftueshme të publikut dhe politike në Kosovë dhe Serbi për një zgjidhje me …

Lexo më shumë

May i hap rrugë zgjedhjes së kryeministrit të ri britanik

theresa may

Kryeministrja britanike, Theresa May, pritet të japë sot dorëheqje nga pozita e udhëheqëses së Partisë Konservatore, ndërsa do të mbetet kryeministre teknike derisa të zgjidhet pasardhësi i saj. Njëmbëdhjetë ligjvënës do të garojnë për kreun e konservatorëve – partisë në pushtet, e cila automatikisht prodhon edhe kryeministrin. Procesi i përzgjedhjes …

Lexo më shumë

DW: Merkel refuzon KE, s’ka negociata me Shqipërinë

edi rama dhe merkel

Süddeutsche Zeitung i referohet takimit të komisionit të Bundestagut për Europën. Merkel thuhet ka refuzuar aty kërkesën e Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung” të premten (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i …

Lexo më shumë