Ballina / InfoGlobi (page 4)

InfoGlobi

Shahini: Kosova po përballet me mungesë të fuqisë punëtore profesioniste

dita e punetoreve

Kosova po përballet me mungesë të fuqisë punëtore profesioniste në sektorë të ndryshëm. Këtë e potencojnë përfaqësues të Bashkimit të Sindikatave të Punëtorëve të Kosovës, por edhe vetë punëdhënësit në Kosovë.  Një ndër barrierat kryesore të sektorit privat në Kosovë është mungesa e aftësimit profesional. Agim Shahini, nga Aleanca Kosovare …

Lexo më shumë

SHBA-ja largohet nga bordi i Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës në Kosovë

kosnett , shba

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë tërhequr nga Bordi i Agjencisë për Krahasim dhe Verifikim të Pronës në Kosovë, duke konsideruar se në krye të këtij institucioni është një person i pakualifikuar. Për emërimin e Naser Shalës në këtë pozitë pati reaguar edhe Britania e Madhe, dhe ambasadori i saj …

Lexo më shumë

“Hardh Festi” bëri bashkë Thaçin, Haradinajn e Metën

thaci e haradinaj ne hardhfest

Në manifestimin më të rëndësishëm në Kosovë, që ka për qëllim promovimin e rrushit dhe verës, festivali “Hardh Fest”, po merr pjesë presidenti i Kosovës Hashim Thaçin, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta dhe Kryeministri në largim Ramush Haradinaj. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha se rrushi i Rahovecit sot gjendet …

Lexo më shumë

Pineles fton SHBA-në të përfshihet më shumë në dialogun Kosovë-Serbi

kufijt harta kosova

Më 13 gusht, Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara lëshuan një deklaratë shtypi me fjalë të forta, duke i bërë thirrje Serbisë dhe Kosovës të rifillojnë dialogun e tyre të ndërmjetësuar nga BE-ja dhe të mos vendosin më pengesa në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve të …

Lexo më shumë