Ballina / InfoGlobi (page 3)

InfoGlobi

FMN: Valutat digjitale duhet të monitorohen

bitcoin

Teknologjia financiare të tilla si monedhat digjitale, natyrisht “tundin” sistemin bankar dhe ato duhet të kontrollohen në mënyrë që të ruhet stabiliteti. Kështu tha drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Christine Lagard në një panel diskutimi në kuadër të sesionit pranveror të FMN-së në Uashington, ku vuri në dukej se …

Lexo më shumë

Holanda propozon pezullimin e lëvizjes së lirë për Shqipërinë

Tirana_Skenderbeu

Një grup prej katër anëtarëve të Parlamentit të Holandës ka nisur një mocion për të anuluar përkohësisht lëvizjen e lirë për shtetasit e Shqipërisë në Zonën Shengen. Më 11 prill, parlamenti holandez ka diskutuar rreth këtij mocioni, duke siguruar mbështetjen e shumicës. Tani parlamenti do t’i kërkojë qeverisë së Holandës …

Lexo më shumë

Vetëvritet Ish-presidenti i Perusë

Alan Garcia peru former president suicide

Në Lima, vdiq të mërkurën ish presidenti i Perusë Alan Garcia, pak orë pasi kishte qëlluar veten në kokë për t’iu shmangur arrestimit në lidhje me një hetim për ryshfet. Ai ishte 69 vjeç. Garcia i zgjedhur dy herë president, ishte një orator i aftë. Fillimisht u zgjodh si përfaqësues i zjarrtë i së majtës dhe më pas si nxitës po …

Lexo më shumë

VOA: Veprimtari e reagime kundër mohimit të krimeve të luftës në Kosovë

beograd kundershtohet mohimi i krimeve te luftes ne kosove

Në Beograd, organizatat joqeveritare, Nisma e të rinjve për të Drejtat e Njeriut, Fondi për të Drejtën Humanitare dhe Gratë në të zeza shënuan të mërkurën 20 vjet nga krimet kundër shqiptarëve të Kosovës me një veprimtari në qendër të qytetit. Përfaqësuesit e këtyre organizatave thanë se veprimtaria është “një …

Lexo më shumë

The Economist: Berlini, rast për unifikimin e qëndrimeve të Gjermanisë dhe Francës për Kosovën

macron dhe merkel

Në datën 29 prill, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të presin liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor, si dhe kryeministrat e Kroacisë dhe Sllovenisë. Në takim do marrin pjesë gjithashtu edhe Jean-Claude Juncker që është president i Komisionit Evropian dhe Federica Mogherini përfaqësuese e lartë …

Lexo më shumë

O’Connell: Nuk ndryshohet e kaluara, por mund të vendosim si do të duket e ardhmja

ruairi o connell prizren

Të mërkuren Ambasada Britanike, Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit të Kosovës dhe Komuna e Prizrenit prezantuan fazën e parë të projektit për revitalizimin e rrugës Marin Barleti në Prizren. Në këtë ngjarje Ambasadori Britanik Ruairí O’Connell tha: “Nuk mund ta ndryshojmë të kaluarën, …

Lexo më shumë