InfoGlobi

Qeveria do të trashëgojë obligime të shumta financiare e vendime të kundërligjshme

haradinaj qeveria

Një varg obligimesh financiare e vendimesh të kundërligjshme do të trashëgohen nga Qeveria Haradinaj tek ajo Kurti, e cila pritet të votohet të hënën (sot) në Kuvendin e Kosovës, pas marrëveshjes për qeverisje mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, të nënshkruar të dielën. Kontrata për ndërtimin e “Kosovës …

Lexo më shumë

“Tageszeitung”: Kurti, di të kundërshtojë e të bëjë ndryshime të mëdha

Gazeta gjermane shkruan se Albin Kurti në vitet ’90 u angazhua për pavarësinë e Kosovës. Tani si kryeministër ai mund të sjellë ndryshime të thella. Tre muaj pas zgjedhjeve parlamentare dhe fitores spektakulare, Lëvizja socialdemokrate Vetëvendosje ka negociuar me Lidhjen Demokratike të Kosovës për qeverinë e re. Si kryeministër është …

Lexo më shumë

Sot votohen kryeministri dhe qeveria

Kuvendi_official

Deputetët e legjislaturës së shtatë të Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sot për të votuar qeverinë e koalicionit Lëvizja Vetëvendosje-Lidhja Demokratike e Kosovës, koalicion ky që u arrit pas katër muaj negociatash. Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, dy partitë që morën më së shumti vota në zgjedhjet …

Lexo më shumë

Vetëvendosje me referendum do të vendos për aprovim të Marrëveshjes

vetevendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka nisur procesin e referendumit për t’i pyetur anëtarët nëse janë pro apo kundër marrëveshjes së koalicionit me Lidhjen Demokratike të Kosovës.  Në mëngjes, lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, paralajmëroi se sot do të nisë referendumi në partinë e tij për të aprovuar marrëveshjen e arritur me LDK’në …

Lexo më shumë
error: Content is protected !!