Ballina / InfoGlobi (page 2051)

InfoGlobi

Përfundon protesta

protesta e studenteve

Ka përfunduar protesta e studentëve e cila ka filluar të premten rreth orës 12:00. “Njëzet e nëntë policë janë të lënduar nga të cilët dy kanë pësuar lëndime të rënda trupore gjatë protestës së sotme në Prishtinë”, ka deklaruar për Info Globin, Agron Borovci, Zëdhënës i Policisë sv Kosovës për …

Lexo më shumë

Mali gjigand në Paqësor

Shkencëtarët kanë zbuluar një mal gjigand në Oqeanin Paqësor, kreshta e tij ngrihet 1100 metra nga baza e oqeanit 5100 metra të thellë. Zbulimi është bërë rreth 2600 kilometra në jug të Havait, raporton “RT”. Një ekip kërkuesish nga Universiteti i Nju-Hempshajër e zbuloi malin gjigant në muajin gusht, gjatë …

Lexo më shumë

Homazhe për Vaçe Zelën- në Aeroportin e Prishtinës

homazhe, vace zela

Drejtues të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, të institucioneve të kulturës në Kosovë, qindra artistë, drejtues të Ambasadës së Republikës së Shqipërisë dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë dalë sot në Aeroportin e Prishtinës ‘Adem  Jashari’ për të bërë nderime para arkivolit me trupin e pajetë të këngëtares …

Lexo më shumë

Zbulohet urna e Budës

urna, buda

Policia në Kamboxhë ka publikuar  se ka zbuluar urnën e artë, e cila është vjedhur vjet dhe në të cilën besohet se ndodhen mbetjet e liderit spiritual të budizmit – Budës. InfoGLOBI ka raportuar për vjedhjen e saj vjet në Dhjetor. Urna tani është zbuluar në një shtëpi në Takeo, …

Lexo më shumë

Nuland i kërkon falje Merkel-it

merkel, nuland

Kancelarja gjermane, Angela Merkel,  ka deklaruar se “fyerja që e bëri zyrtarja e SHBA-ve përkitazi me përpjekjet e Bashkimit Evropian që të ndërmjetësojë në krizën e Ukrainës, është fyerje dhe gjest krejtësisht i papranueshëm.” Victoria Nuland ka kërkuar falje pas daljes në opinion të pjesëve të bisedës për rolin e …

Lexo më shumë