Ballina / Evliana BERANI

Evliana BERANI

Bjen Exit Poll, KQZ në Prizren nxjerr fitues Mytaher Haskukën (pa votat me kusht)

mytaher haskuka prizren

KQZ ka procesuar numërimin në të 219 vendvotimet e Komunës së Prizrenit. Fitues sipas rezultateteve të KQZ del kandidati i Vetëvendosjes, Mytaher Haskuka. Këtu keni linkun ku mund të shihni rezultatet. Në këto rezultatet nuk janë përfshirë votat me kusht. Në Prizren kanë votuar 50.600 veta, nga të cilët 50,32% kanë …

Lexo më shumë

Mustafa: Pa plotësimin e disa kritereve MSA mbetet e mangët

Për klimën e biznesit, politikat zhvillimore, ekonominë, konkurrencën, MSA-në , ndikimin e teknologjisë në biznese e në mirëqenjen e njeriut, si dhe segmentet e tjera të rëndësishme për zhvillimin e Kosovës dhe ngecjet e saj zhvillimore, infoGlobi i sjell pikëpamjet e z. Veprim Mustafa, Drejtor i Marketingut të kompanisë “Fluidi”. …

Lexo më shumë

Snowden: Me SMS qeveritë kanë qasje të plotë në celularin tuaj (VIDEO)

Edward Snowden

Shkruan: Evliana BERANI Qeveritë mund të kenë kontrollin e plotë në celularët tuaj, thotë Edward Snowden , aktivisti për transparencë institucionale e botë pa përgjime. Ai është bashkëpunëtorë i rrjetit Wikileaks. Edward Snowden është duke jetuar në Rusi tash e sa vite dhe nuk mund të rikthehet në SHBA sepse aty besohet që …

Lexo më shumë

“Wikileaks” ishte vetëm fillimi, lexoni çka sjell skandali “Paradise Papers”

paradise_papers

Shkruan: Evliana BERANI Pas zbulimeve të sekreteve botërore nga  “Wikileaks” e  “Panama Papers“, gazetarët hulumtues të vendeve të ndryshme të botës vijnë me  “Paradise Papers“. Edhe kësaj radhe në fokus të hulumtimit ishin elitat botërore, politkanë, mbretër, sekretarë shtetesh, biznismenë e korporata mediash sociale, ministra, sportistë, aktorë e shumë figura tjera …

Lexo më shumë

Vlora Dumoshi: Do të bashkëpunojë me qytetarë.  Në familje, në lagje

Vlora Dumoshi

Vlora Dumoshi, prej vitesh është pjesë e jetës politike dhe institucionale në Kosovë. Karrierën e filloi si gazetare e Revistës Studentore “Bota e Re”, e vazhdoi me angazhimin si staf civil në Forcat Paqeruajtëse Amerikane për Kosovë dhe Bosnje e Hecegovine, e më pas në organizatat e ndryshme ndërkombëtare për zhvillimin …

Lexo më shumë