Ballina / TEKNOLOGJI / Ashpërsohet beteja mes gjigantëve Google dhe Amazon
Google, Amazon

Ashpërsohet beteja mes gjigantëve Google dhe Amazon

Beteja mes gjigantëve të teknologjisë informative Google e Amazon po shkon duke u ashpërsuar.

Google të martën ka thënë se do të bllokojë aplikacionin e saj Youtube nga dy pajisje të Amazon dhe ka kritikuar shitësin online se nuk po shet pajisje harduerike të Google.

Amazon dhe Google rivalizojnë njëra-tjetrën në shumë fusha, nga cloud computing e kërkimet online e deri te shitja e pajisjeve që kontrollohen me zë, si Google Home e Amazon Echo Show.

Shumë ekspert të teknologjisë kanë thënë se pajisjet që kontrollohen me zë do të vërshojnë tregun në të gjithë botën, e ende nuk është e qartë nëse Amazon, Google apo ndonjë kompani tjetër do të dominoj në këtë treg.

Check Also

Huawei, smartphone

Huawei P11 vjen në tre muajt e parë të 2018

Më parë, një drejtues i Huawei tha se P11 do të mund të lansohet në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *